tea 5362311 1280

Тајната е во моќната комбинација на мед и цимет. Заедно, овие две состојки се одлични за губење килограми, особено во пределот на стомакот, бидејќи го забрзуваат метаболизмот.

Покрај губењето килограми, медот и циметот имаат бројни придобивки за организмот. Записите кои датираат од пред 2000 години го потврдуваат фактот дека тоа е така. Еве за што тие се особено корисни:

  • помагаат за подобро варење
  • забрзување на закрепнувањето од респираторни заболувања
  • ги зајакнуваат коските
  • ги штитат зглобовите
  • тие имаат корисен ефект врз кожата на лицето, косата и забите

Топол пијалок направен со мед и цимет е еден од најдобрите начини за балансирање на шеќерот во крвта, зајакнување на метаболизмот и помагање во согорувањето на вишокот маснотии. Бидејќи маснотиите што се акумулираат во пределот на стомакот се чувствителни на соединенија кои содржат цимет, циметот е добра алатка за слабеење во таа област.

Направете пијалок од цимет на следниов начин: растворете половина лажичка органски цимет во чаша топла вода. Покријте и оставете 15 минути. Потоа додадете една лажичка мед и испијте веднаш. Овој пијалок најдобро се пие наутро.

*Медот не се става во жешка вода, се чека малку да се излади.

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…