Се протега по бреговите на реката Литаиос и недалеку од Метеора и Пиндос; живописен, еколошки (град кој сака велосипеди), со нови интересни музеи, смарт-технолошки апликации и најуспешниот божиќен тематски парк во земјата, Трикала. Активната општина Трикала е, исто така, „виновникот“ за трансформацијата на старата мелница Мацопулос, прво во собирна точка на градот, а потоа во исклучително успешниот тематски парк наречен „Мелницата на џуџињата“, кој секоја година привлекува милион посетители од Грција, но и од странство.

Milos Ton Xotikon (Мелницата на џуџињата), која стана симбол за градот, нуди забавно искуство со едукативна димензија што се протега надвор од вообичаениот дофат на настаните од празничната сезона. Посетителите ќе се сретнат со храбри витези, разиграни џуџиња и Дедо Мраз во импресивниот замок на Божиќното село, а исто така ќе наидат на магичен бунар.

1

Но она што е вистински белег на настанот, Божиќниот парк е тематски поделен на делови кои на младите посетители им нудат едукативни приказни кои ја подигнуваат свеста за клучните теми како што се важноста во секојдневниот живот на водата, животната средина и љубовта со отворено срце.

310138634 5611594508893749 2687977743146900170 n

Посетителите може да се нурнат во игрите и возењата во луна паркот, да одат на лизгање на мраз во Белата палата на џуџињата, да купат сувенири и прекрасни подароци на божиќниот пазар, да вкусат разни задоволства во фабриката за чоколади, а исто така да научат за фасцинантен свет на печурки во Музејот на печурки, сместен во божиќниот парк.

Затоа, на крајот на оваа година, почувствувајте ја божиќната магија и посетете го Божиќното село ТРИКАЛА и Метеори преку ЈК Травел!

Први термини:

🧚 26.11.2022 – Сабота и 27.11.2022 – Недела 🚌

💶 Поаѓање од Битола- 1200 денари

💶Поаѓање од Прилеп-1600 денари

💶 Поаѓање од Охрид и Струга- 1800 денари

💶 Поаѓање од Скопје -2000 денари

За деца до 10 години- 200 денари ПОПУСТ од цена за возрасен

Бесплатна посета на Метеори и работилницата за икони!

JK Travel
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…