FU5YWnvXoAAIgRR

Колку и да се грижите за своето однесување и какво ниво на социјална интелигенција поседувате, секој бил во ситуација кога на луѓето околу вас може да им изгледа чудно или бизарно. Овој тест за личност ќе ви покаже зошто луѓето околу вас ве сметаат за чудни.

Ако станете свесни зошто другите луѓе ве сметаат за необични, можеби ќе можете да избегнете такво однесување во иднина.

Се што треба да направите е да ја погледнете фотографијата, да запомните што прво ви паднало во очи, а потоа да го прочитате објаснувањето.

Машко лице

Ако првo го видовте машкото лице, тогаш вие сте личноста која на сите им го кажува своето мислење, иако никој ништо не ве прашал, а тоа е навика која ве прави чудни. Некои луѓе можеби дури и ве иритираат.

Вашата намера е да им помогнете на луѓето со вашето знаење, искуство и мудрост. Но, понекогаш може да се занесете и да претерате, што може да направи да изгледа дека не ги почитувате вашите соговорници.

Треба да покажете искрен интерес и љубопитност за искуствата и ставовите на другите луѓе.

Поставувајте повеќе прашања и оставете ги тие да ви одговорат, наместо вие да бидете тој што ќе им проповеда на сите за тоа како треба да го живеат својот живот.

Луѓе лево и десно од возот

Ако прво видовте луѓе од страна, прекумерната љубопитност е она што на луѓето им смета кај вас. Постојано го пикате носот во личните работи на другите луѓе, заборавајќи дека немате право на тие информации доколку не сакаат да ги споделат со вас.

Озборувањето е забавно, сочно и може да направи да се чувствувате добро. За жал, тие многу почесто можат да доведат до неволји, па затоа најдобро би било да си ја гледате вашата работа.

Благодарение на тоа, луѓето повеќе ќе ви веруваат, а можеби и сами ќе вис е доверат.

Воз

Ако прво сте виделе воз, тоа може да биде знак дека не сте многу тактични, што им пречи на другите. Да имате манири можеби ви изгледа застарено, но сепак треба да работите на нив, за околината подобро да ве прифати.

Ако секогаш кажувате се што мислите, игнорирајќи ги туѓите чувства или го прекинувате соговорникот додека тој разговара со вас, ќе останете сами.

Социјалните норми и протоколи постојат со причина, тие ни помагаат да ги почитуваме емоциите и чувствителноста на другите луѓе.

Жена и две фигури стојат напред

Вие сте како отворена книга и не се двоумите да зборувате за вашиот личен живот, без разлика дали сте пријатели со соговорникот или странец. Меѓутоа, ако откриете премногу лични информации веднаш по состанокот, друштвото во кое сте биле ќе ве смета за чудни.

Можеби на некои луѓе им изгледате како искрена личност и ќе почнат да се поврзуваат со вас на подлабоко ниво, но повеќето ќе бидат одбиени што на почетокот знаат премногу лични работи за вас.

Овие луѓе исто така може да се чувствуваат под притисок да ја споделат својата приватност со вас, и покрај тоа што не се подготвени да го сторат тоа.

Двајца луѓе во бело кои седат

Ако прво видите двајца луѓе како седат, тоа значи дека сте невообичаени за другите затоа што сте премногу тивки.

Повеќе сакате да молчите за време на состаноци и дружење, освен ако навистина немате што да споделите.

Мразите случајни ирелевантни разговори, иако тоа всушност ви помага да воспоставите врска потребна за да разговарате за посериозни теми подоцна во иднина.

Битолскиот театар со ,,Бакхи-краток преглед на распадот“ ќе настапи на „Игорови денови“ во Нови Сад
НУ НТБ со претставата ,,Бакхи-краток преглед на распадот“ во режија на Игор …
Со лаванда против пролетниот замор
Лавандата е препознатлива по опојниот, смирувачки мирис, а според некои истражувања може …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…