book ga227ea084 1280

Низ историјата, книгите биле најважниот и најчесто користен извор на информации, образование и забава. Иако живееме во ерата на Интернет, дигитализација и телевизија, книгите сè уште остануваат широко популарни кај милиони купувачи секоја недела.

Вака изгледа листата на Топ 15 најпродавани книги на сите времиња:

  1. Дон Кихот“ – Мигел де Сервантес

Продадени копии: 500 милиони

Шпанскиот роман „Дон Кихот“ од Мигел де Сервантес, првпат бил објавен во два дела, во 1605 и 1615 година; и се смета за највлијателно книжевно дело од шпанската ера.

Се нарекува и „првиот модерен роман“ и според многумина е најдоброто книжевно дело некогаш напишано.

До 20 век, романот се сметаше за еден од основите на модерната литература.

Со 500 милиони продадени примероци ширум светот, Дон Кихот е најпродаваната книга на сите времиња.

  1. „Приказна за два града“ – Чарлс Дикенс

Продадени копии: 200 милиони

Заплетот на овој историски роман од Чарлс Дикенс од 1859 година е сместен во Лондон и Париз пред и за време на Француската револуција.

Книгата раскажува за осумнаесетгодишното затворање на францускиот лекар Манет во затворот Бастилја во Париз; и неговото конечно ослободување да живее во Лондон со неговата ќерка Луси.

Многу луѓе веруваат дека ова е најпознатото историско дело на Дикенс и оттогаш е продадено во неверојатни 200 милиони примероци ширум светот.

Во 2003 година, книгата беше рангирана на 63-тото место во анкетата на Би-Би-Си „Големата црвена анкета“ и беше инспирација за сценариото на Кристофер Нолан за „Темниот витез“.

  1. „Господарот на прстените“ – Џ.Р.Р. Толкин

Продадени копии: 150 милиони

Господарот на прстените е фантастичен роман со висок интензитет напишан од Џ.Р.Р. Толкин и е продолжение на неговата прва книга „Хобит“.

Сепак, книгата првично беше наменета да биде дел од двотомна група; издавачот го сметаше ова за лоша идеја, наместо да одлучи да објави три тома за една година.

Книгите се „Дружината на прстенот“, „Двете кули“ и „Враќањето на кралот“.

  1. „Малиот принц“ – Антоан де Сент Егзипери

Продадени копии: 142 милиони

На четврто место е „Малиот принц“, напишан од францускиот аристократ и писател Антоан де Сент Егзипери.

Продадена во повеќе од 142 милиони примероци ширум светот, книгата првпат беше објавена на англиски и француски од Рејнал и Хичкок во Соединетите Држави во 1943 година.

Книгата следи момче кое посетува различни планети во вселената и се занимава со теми на осаменост, љубов, пријателство и загуба.

Книгата стана најуспешното дело на Егзипери и е една од најпродаваните и најпреведените книги некогаш објавени.

  1. Хари Потер и филозофскиот камен“ – Џ.К.Роулинг

Продадени копии: 107 милиони

Возбудливиот роман од британската писателка Џ.К. Роулинг е првиот роман од серијата Хари Потер и дебито на Роулинг.

Блумсбери првпат ја објави книгата во Велика Британија на 26 јуни 1997 година, а во Америка беше објавена следната година под наслов „Хари Потер и каменот на волшебникот“.

Книгата освои голем број британски и американски книжевни награди и беше на врвот на листата на најпродавани белетристика на Њујорк Тајмс во 1999 година; каде што претежно остана до 2000. Преведен е на 73 јазици.


Вреди да се напомене дека некои религиозни и политички книги како што се Библијата, Куранот и Цитатите на претседателот Мао се верува дека имаат повеќе од милијарда примероци.

Сепак, продажните броеви на овие книги е речиси невозможно да се следат бидејќи многу од нив се дадени од цркви или влади.

Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…