Желбата за одмазда е природна. Тоа се единствените планови кои ни паѓаат на ум кога сме повредени и сакаме да возвратиме на ист начин. Но… Најдобрата одмазда е да работите на себе. Заборавете што би сакале да му направите на тој човек. Оставете се на кармата. И се фокусирате на тоа да станете најдобрата верзија од себе.

Научете како да им простите на луѓето кои не бараат прошка. Научете како да дозволите вашите негативни емоции или гнев да ве исполнат со нешто попродуктивно, заменувајќи ја таа енергија со нешто што ќе ви користи. На пример, тренирајте, измислете нешто креативно или пробајте нешто ново што може да ви го одвлече вниманието.

Најдобрата одмазда е да не се грижиш што мислат другите, да не дозволиш нивните постапки да влијаат на тебе, да не се гледаш себеси низ нивните очи, да не се обидуваш да ги импресионираш, да не мислиш дека се над тебе, само затоа што имаат нешто што ти немаш.

Работете на себе, затоа што се имате само себеси. И никој нема да те направи подобар од себе. Вие сте свое ремек дело, па иако не го ценат сите, никогаш не треба да престанете да работите на него и да го усовршувате.

girl ge83db2b58 640

Најдобрата одмазда е да научите да се ослободите од нештото, а не да го држите. Тоа ја покажува вашата вера во Бог. Понекогаш имаме лошо мислење за себе, се држиме за нешто што може да ја саботира нашата среќа или за луѓе кои не нè ценат и не нè сакаат искрено.

А кога ќе научите да се откажете од ситуацијата или луѓето кои ви го отежнуваат животот, тоа значи дека сте го достигнале потребното ниво на љубов кон себе.

Верувате во вашите способности да започнете одново и да најдете нешто подобро. Научете да бидете силни, храбри и да не се плашите од непознатото. Направете сè за да знаете како да се справите со сè што се случува во вашиот живот.

Најдобрата одмазда е да се сакате себеси сега, додека не станете човекот што сакате да бидете. Сакајќи го несовршеното јас. Учете од вашите грешки. Знајте дека тие не ве дефинираат, исто како вашето минато. Да се сака животот со сите тешки и радосни моменти.

woman g29a327d7f 1280

Сфатете дека секој што не може да ве сака, исто така ги доживува своите тешкотии. Да верувате дека сте токму онаму каде што треба да бидете, да се фокусирате на најдоброто што го имате и да не се мразите себеси што не го живеете животот што го сакате.

Најдобрата одмазда е да научите да бидете задоволни и среќни, дури и ако сè е против вас.

meblo trejd lepila

  Промовирана книгата „Креативни техники за работа со деца во инклузија“ од Тања Илиева и Александра Упале
  Во просториите на основното училиште. „Св. Кирил и Методиј “ – Битола …
  Нова превентивна кампања на СВР Битола – поблиску до граѓаните за побезбеден град
  СВР Битола на подрачјето на Битола започна со реализација на нова превентивна …

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

  Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…