Brass brothers

Brass brothers е битолска група која направи преработка на песната ,,Били Цвитак” од Јура Стублиќ и група Филм. Преработката на песната е наменета за битолскиот тим „Пелистер“ , а песната го доби името „Птицо моја“. Оваа група е многу популарна претежно кај младата популација и имаат настапи секој викенд.

„Со огромно задоволство ви ја претставувам новата верзија на „Птицо Моја“.   Си дадов слобода, со огромна љубов и почит кон Чкембарите, кон мојата Битола и кон споменот на Атанас Смилков – Кенан, да ја преработам химната и да и ја подарам на градот, на сите навивачи, на сите Битолчани. “ – вели Горан Мицевски член на групата.

Brass brothers1

Песната ја изведуваат: Драган Микаровски кој што ја испеа оваа песна и ченовите од групата Brass brothers  : Благоја Василевски-хорна, Пере Мелов-труба,Nick DeCarlo- Туба, Горан Мицевски , Kostadin Bettoff – Саксофон и Јован Мартиновски DJ.

„Да живеат Чкембари, да живее Битола! Нека нашата химна одекнува во ушите на идните поколенија, како вечен знак на нашето посветено срце и душа кон оваа навивачка група, кон нашиот град, кон нашето наследство. Заедно сме посилни. Заедно сме непобедливи.“- напиша на неговиот префил фронтменот на групата Горан Мицевски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…