Голем успех на македонските боксери на Меѓународниот турнир Лах Нимани во Косово – освоија два златни медали и еден сребрен. Боксерската Репрезентација на Македонија со тројца боксери настапи на овој турнир во јуниорска категорија: Петар Арсовски 54кг., Ален Рустемовски 57кг., Ружди Рустемовски 60кг. Нашите боксери беа предводени од тренерите Александар Арсовски и Јове Петровски.

Боксерската Репрезентација на Македонија
Боксерската Репрезентација на Македонија

„Македонските боксери се закитија со две Злата и едно Сребро со Златен сјај“, рече за Читај бе тренерот Јове Петровски. „Петар Арсовски боксуваше против боксерот на Црна Гора убедливо со 5:0. Исто така Петар беше прогласен за најдобар странски боксер. Ален Рустемовски боксуваше против боксерот на Бугарија, убедлива победа за Ален 5:0 и една од најдобрите борби на турнирот.

Ален Рустемовски
Ален Рустемовски

Ружди Рустемовски имаше два меча полуфинален и финален меч и во двата меча против домашни боксери од Косово. Првиот меч убедлива победа од 5:0.
А во финалниот меч Ружди беше оштетен од судиите и се закити со Сребро.

Ружди Рустемовски
Ружди Рустемовски

Се одеше според договореното и според планот и тоа вроди со плод“, вели Јове Петровски.

Јове Петровски

Следни настапи се Македонското Првенство Меѓународниот Турнир Мирослав Петровиќ и Арена Купот.

Боксерската Репрезентација на Македонија
meblo trejd za gradina

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…