Да се биде родител е благослов. Иако има повеќе добри од лоши моменти, сепак може да се каже дека е напорно.  Штом ќе станете родител, тивките денови – исчезнуваат. На нивно место започнува лудото возење и секојдневно тестирање на нервите.

Но, постојат неколку лесни совети кои треба да ги имате на ум кои (речиси секогаш) ќе ви помогнат да не ги изгубите нервите.

Простете си за вашите грешки

Заборавете на совршенството! Совршените родители НЕ ПОСТОЈАТ! Сите грешиме. Ако нешто не ви успее првиот пат, ќе ви успее, на пример, третиот или петтиот пат. А најдобрата мајка на светот како титула не значи совршенство, туку признание дека сте најдобрата мајка за вашето семејство, со сите ваши доблести и маани.

Простете ги грешките на вашето дете

Децата прават грешки, исто како и возрасните. Тоа е дел од животот. За децата, сè е за пробување нови работи и тестирање на границите. А притоа ќе згрешат стотина пати сигурно…

Смејте се

Прво, и најважно, насмевнете се! Некои денови може да бидат толку стресни што ако не внесете малку хумор и смеа во нив, навистина ќе полудите.

mother ga28fbefba 640
Вистинскиот начин е ваш пат – оној кој работи за вас и вашето семејство

Не дозволувајте некој да ве убеди дека треба да направите нешто на овој или оној начин. Започнете со себе, вашиот инстинкт и чувства. Вие најдобро го познавате вашето дете, верувајте во тоа.

Прегрнувајте го вашето дете секој ден и кажете му гласно дека го сакате

Кој сè уште не сака убави зборови и внимание? И децата особено. Дајте им го! Нека никогаш не се сомневаат колку се сакани.

Сè ќе помине

Не постои родител кој не е збунет и фрустриран, барем повремено. Некој за едно и некој за три деца. Од раѓање до адолесценција, постојат многу фази и фази на развој. Некои полесно ќе паднат, некои потешко, некои ќе бидат смешни, а некои целосно ќе ве полудат. Затоа секогаш запомнете дека сè ќе помине и сè е фаза. Повторувајте си го ова често.

touch ge01e2cbf7 640
Бегајте од д-р Гугл

Пред воопшто да помислите на Гуглање на симптомите што сте ги забележале кај вашето дете, јавете се кај вашиот лекар. Сè што ќе ви каже д-р Гугл е дека вашето дете има ретка болест и дека ќе завршите на брза помош дури и за каснување од комарец.

Не го жртвувајте времето со вашето семејство

Изберете да бидете со вашето семејство! Детството минува толку брзо, уживајте заедно. Сакајте ја секоја секунда и секоја фаза од тоа бидејќи сето тоа ќе ви недостига потоа. Да, верувајте, ќе ви недостигаат и некои од досадните ситници кои сега ви ги одземаат нервите.

 Што би додале на оваа листа?

  Промовирана книгата „Креативни техники за работа со деца во инклузија“ од Тања Илиева и Александра Упале
  Во просториите на основното училиште. „Св. Кирил и Методиј “ – Битола …
  Нова превентивна кампања на СВР Битола – поблиску до граѓаните за побезбеден град
  СВР Битола на подрачјето на Битола започна со реализација на нова превентивна …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

  Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…