jkonce

Јонче Христовски е едно од најзначајните имиња на македонската музичка сцена. Сите ние кои имавме можност да пораснеме со МТВ, во времето кога боемството беше нераскинлив дел од културниот живот, особено на Битола, каде меаните беа институции – каде се случуваше и опејуваше животот една сосема друга стварност за разлика од денес.

Концертот на Камерниот оркестар на Битола, под диригенство на Владимир Димовски во час и половина битолчани ги врати во времето кога песната беше прав иљач.

koncert jonce х

Јонче, потекнува од Битола, како и најдаровитите гласови на македонската музичка сцена, ова е важен податок за младите. Тој беше композитор, текстописец и пејач со неверојатна харизма и впечатлива појава, никој како него не умее да го фрли палтото, да ја оживее сцената – па така, творејќи во духот на македонскиот традиционален мелос кој изобилува со специфичности, ретко публиката може да препознае која од песните кои ги испеа се негова авторска творевина или настанати меѓу народот.

koncert jonce 6

Петар Младеновски, Душко Георгиевски, Ленче Кукиќ, Горан Кукиќ, Агни Авшар, Елена Андоновска, Ристо Самарџиев и Виолета Томовска заедно со Камерниот оркестар на Битола во Ценатрот за култура на Битола – направија концерт каков одамна не се случил, сплотен, громогласен, распеан…коментарите од публиката беа – ,,е вакво нешто ѝ требаше на Битола“, најверојатно затоа што каменот си тежи на местото.  Песните на Јонче ги споија битолчани и во еден глас ги пееја неговите хитови: „Едно име имаме’, „Македонско девојче“, „Ој Вардаре“, „Гоце берберот“, „Ако умрам ил’ загинам“, „Свирете ми чалгаџии“, „Битолчани мераклии“….

meblo trejd - aparati

Камерниот оркестар на Битола ги заслужува сите аплаузи за афирмација на македонските трајни музички вредности, ако се земе предвид од нивниот прв настап па досега имаат направено неверојатни тектонски движења не само на музичката сцена во Битола туку и пошироко, со оглед дека во Битола доаѓаат и посетители од другите градови за ги следат настапите.

koncert jonce 12
koncert jonce 13 1

Истиов концерт утре ќе се случи и пред скопската публика. Концертот е поддржан од Министерството за култура на Македонија.

jk kipar
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…