Во рамките на музичкиот маратон „СО ЉУБОВ ЗА БИТОЛА” се одржа промоција на книгата „Музика” од битолскиот историчар и хроничар на Битола, проф. д-р Александар Стерјовски.

sterjevski

Во оваа книга, која брои 360 страни, се опфатени Балканскиот полифоничен амбиент, традиционалните и европски инструменти, битолски инструменталисти, битолскиот музички амбиент, хорови, оркестри, концерти, гостувања, почеток и работа на основното музичко училиште во Битола и многу други сегменти важни за богатата музичка историја на Битола.

sterjevski 4

Ова е осма книга по ред од серијалот „Битолско десеткнижие” и перфектно концепциски се вклопи во целиот настан „СО ЉУБОВ ЗА БИТОЛА” со што се створи една уметничка симбиоза на пишаниот збор и уметноста, а оваа книга не само што е посветена на нашиот град – Битола, туку таа е направена намерно и смислено, најмногу со желба да се даде прилог кон одбележувањето на големиот јубилеј на Музичкото училиште „75 години од основањето”.

sterjevski 8

“… Во отсуство на монографија или посериозен научен труд за музичкото училиште, нека оваа книга биде честитка и топла благопожелба да продолжи со помали проблеми во работата, со истиот елан и со уште поголеми успеси….” – запиша за да не се заборави, нашиот реномиран битолски професор Александар Стерјовски.

sterjevski 2

При промоцијата на книгата медијатор беше директорот на Државното музичко училиште Кирил Стојчевски, извадоци читаше актерот Петар Мирчевски, а промотор беше битолчанецот, професорот Сашо Татарчевски, реномиран диригент и професор на Факултетот за музичка уметност во Скопје.

Целиот настан заврши повторно во духот на музиката со завршен концерт кој што го заокружи овој музички маратон во чест на Битола.

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…