На социјалните мрежи кружи видео од градинка во Јапонија од кое може да се види како оваа нација уште од мали нозе ги учи децата на добри манири, емпатија и солидарност.

На видеото се гледаат деца кои седат на два реда столици и се преправаат дека се патници во автобус. Едно момче е возачот.

Момче со бастун влегува во автобус, преправајќи се дека е дедо, а неговото другарче потоа станува и му го отстапува местото.

Потоа влегува девојче која глуми мајка со бебе и другарката од групата и отстапува место. Така е и со девојчето која глуми „бремена“жена на која друго другарче го ослободува седиштето.

Јапонците препознаа дека преку образованието кај децата се негуваат правилните вредности, па затоа уште од мали се учат на темелните вредности на кои треба да почива едно општество.

За разлика од кај нас.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…