portrait gd78857fbb 1280

Во денешно време е сосема нормално да чувствувате одредена доза на нервоза и вознемиреност. Сепак, за работите да не тргнат на полошо, би било повеќе од добро да ги свртите во ваша корист. Еве како.

Дишете за да ги смирите нервите

Плиткото дишење е типичен одговор на стресот. Хипервентилацијата може да го продолжи времетраењето на стресот и анксиозноста. Запомнете, вашиот одговор на анксиозност може или да ви помогне или да ви попречи. Кога ќе препознаете знаци на анксиозност или нервоза (силномчукање на срцето, чести главоболки и отежнато дишење), одвојте време да го вратите вашето тело на вистинскиот пат. Техниките на абдоминално дишење го смируваат нервниот систем и го намалуваат крвниот притисок. Еве како да ги практикувате:

  • Седнете удобно и подигнете ги градите за да ги „проширите“ белите дробови.
  • Ставете ја едната рака на градите, а другата на стомакот. Ќе забележите како вашиот стомак и горниот дел од градите се креваат додека дишете.
  • Концентрирајте се на дишењето и обидете се полека да вдишувате и издишувате низ носот. Стомакот и горниот дел од градниот кош треба да мируваат, дозволувајќи ѝ на дијафрагмата да „работи“ со абдоменот, а помалку со градите.
  • Со секој здив, дозволете напнатоста едноставно да се лизне од вас. Кога дишете бавно, од стомакот, седете мирно и уживајте во чувството на физичка релаксација.
sadness ged7ecffb8 640
Ослободете се од стравот од анксиозност

Чест придонесувач за паничен напад е стравот од паничен напад. Замислете ја анксиозноста како „насилник“ од игралиште кој сака да се плашите од него за да се исмева со вас и да ве натера да плачете. Истерајте ја анксиозноста одбивајќи да дозволите мислите и непријатното чувство во стомакот да го земат најдоброто од вас.

Прифатете ја анксиозноста

Дел од борбата е кога се обидувате да ги контролирате своите емоции. Зошто да не ги пуштиме? Прифаќањето бара малку труд затоа што не сте фокусирани да се обидувате да се поправите или да барате решение. Повторете ја фразата како што е „Многу размислувам и тоа е во ред“, за да се вратите на вистинскиот пат.

keyboard gf5d783627 640

Факт е дека сите имаме по нешто. Имате анксиозност и можете да ја претворите во ваша корист. Не можете да се вратите во времето и да ги поправате работите, но можете да продолжите и да практикувате техники кои ќе ви донесат смиреност во денот. Иднината започнува сега.

meblo trejd lajsni
Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…