Во зајачка дупка се вовлекла змија. Зајаците се исплашиле, но таа брзо ги смирила:

„Не плашете се од мене, јас сум толку осамена, немам пријатели и би сакала да се дружам со вас. Јас сум мудро суштество и имам многу да споделам со вас“.

„Добро“, рекле зајаците и почнале да комуницираат со змијата. Цела вечер ја поминале разговарајќи, а потоа змијата каснала еден од зајаците и се оддалечила.

Таа се вратила следниот ден.

„Не ме бркајте!“ замолила таа. „Затоа што сме пријатели и мораме да се прифаќаме такви какви што сме. Јас сум змија, во природата ми е да каснам. Но, ќе се обидам повеќе да не го правам тоа“.

„Добро“, се согласиле зајаците. Но сето се повторило. Змијата им раскажала мудри приказни на зајаците, а потоа го каснала другиот зајак и повторно се оддалечила.

Кога змијата се вратила, влезот во зајачката дупка бил блокиран со камен. Змијата долго време ги убедувала зајаците да се смират, но тие не се согласиле.

„Во светот на будалите, паметниот човек е секогаш осамен“, змијата и се одвлекла, навредена од предавството на пријател.

Поука:

Ваквите интелигентни токсични луѓе можат да свртат сè во своја полза. Ако ве повредат еднаш, дури и ако се најпаметните суштества на светот, никогаш повеќе не ги пуштајте во својата дупка.

meblo trejd racki
Промовирана книгата „Креативни техники за работа со деца во инклузија“ од Тања Илиева и Александра Упале
Во просториите на основното училиште. „Св. Кирил и Методиј “ – Битола …
Нова превентивна кампања на СВР Битола – поблиску до граѓаните за побезбеден град
СВР Битола на подрачјето на Битола започна со реализација на нова превентивна …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…