bozikna povorka 2024

Вечниот Бог слегува и во утроба на Дева се вселува;
Свет, Свет, Свет си постоиш Господи!

Од илјадници грла денеска ечеа стиховите на божиќната каланда „Вечниот Бог“, на една од најмасовните бадникови поворки досега во Битола.

Како и во сите претходни години така и оваа година во Битола се одржаа традиционалните бадникови поворки. Оваа година поворката започна во 11 часот од пред Офицерскиот дом, децата се упатија кон црквата св.Великомаченик Димитриј и сите во еден глас ја пееа песната „Вечниот Бог“ која секоја година го најавува Христовото раѓање. Децата со себе ги носеа изработените ѕвезди кој ги прават секоја година во училиштето за православна веронаука.

Sequence 01.00 02 28 18.Still005

Ја запрашавме организаторката на бадниковите поворки во Битола, Јасна Николовска , како е да се биде организатор на толку голем настан во градот со долгогодиншна традиција и култура и таа за нашиот портал вели:

„Да се биде организатор на оваа манифестација е голема чест, привилегија, но и одговорност. Бадниковите поворки во Битола имаат долгогодишна традиција, Битола е град во кој најпрво започна да се организира ваква манифестација, сега само ја продолжуваме традицијата и на наше огромно задоволство од година во година станува се помасовна и опфаќа поголем број на дечиња учесници, но и родители кои со задоволство учествуваат во подготовките, но и во самата поворка. Битолчани, треба да се горди со овој настан и треба што повеќе да земаат учество во истиот, поради светоста и убавината на самиот празник, симболиката со која го најавуваме најголемиот Христијански празник – Божиќ. Енергијата која се чувствува на Бадниковата поворка е благодат за душата и благослов кој се чувствува низ целата година.“

Sequence 01.00 01 51 00.Still003

Децата кои што денеска присуствуваа на бадниковите поворки, претходно традиционално посетија неколку јавни институции.

Децата од Битола кои и во оваа година беа во многу голем број оставија позади нив уште една успешна поворка и оставија зад себе еден спомен кој е религиозно обележје во Битола.

Елеонора Блажевска

meblo trejd
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…