Во последниот натпревар од петтото коло на плеј-офот на Суперлигата, Еурофарм Пелистер 2 го совладаа Охрид со 26-22 и ја запишаа првата победа во разигрувањето. Охриѓани остануваат единствена екипа без триумф во оваа фаза и скоро ги загубија шансите за европски места.

Еурофарм Пелистер 2
r1 min

Добрата одбрана и одличните интервенции на голманот на битолчани им допринесе за зголемување на водството. Првото полувреме заврши со резултат 13-9 за битолчани. Во второто полувреме ја одржуваа предноста од неколку гола.
Најефикасни кај Еурофарм Пелистер 2 беа Ѓорговски со седум погодоци и Димитриоски, Петар Атанасијевиќ и Павле Петровиќ постигнаа по четири гола. Во следното коло екипата на Јовиќ гостува кај Бутел Скопје.

Еурофарм Пелистер 2
Еурофарм Пелистер 2

ФОТО: САШЕ БОГОЕВСКИ

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…