Каратистите од основните училишта во Битола: ОУ „Стив Нумов“, ОУ„ Елпида Караманди“, ОУ „ Климент Охридски“, ОУ „Даме  Груев“ Д. Оризари и ОУ „Гоце Делчев“ настапија на училишниот државен карате натпревар , предводени од проф. Весна Гецовска со комплетна подршка од  сите наведени училишта како и ОСУС-БИТОЛА. 

Во исклучително силна кункуренција Емилија Илковска после три победи се закити со сребрен медал во категорија осмо и девето одделение женски што е прв сребрен медал во последните две децении за Битола од карате училишен натпревар. Оваа победа на Емилија Илковска од ОУ„ Климент Охридски„-Битола и донесе можност  за стипендија како и учество во летен камп. 

„Горди сме сите како битолчани бидеќи Битола  е веќе град кој има каратисти од највисок ранг“, вели тренерот Стевка Јанковска Петковска.

IMG edd48e13ac88c64eb9a2a49f212f6938 V
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…