veligden надв

Христос Воскресна! Навистина Воскресна! Со овој поздрав на полноќ се поздравија сите верници кои беа присутни во храмот Свети Великомаченик Димитриј во Битола, откако пред насобраниот народ заедно со биењето на камбаните на полноќ веста за Воскресението Христово ја објави Митрополитот г. Петар.

После објавувањето на најрадосната вест, во храмот во присуство на голем број верници започна Светата Божествена Златоустова Литургија со која чиноначалствуваше владиката Петар.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…