pain
  • Туѓата негативност, расположение и однесување не се твој проблем. Работите веднаш се менуваат кога ќе почнеш да работиш на сопствената среќа, на сопствениот раст и развој.
  • Болката во човечкиот живот е неопходна за раст и развој – секоја болка истовремено во својата срж носи и порака, лекција. Поентата на болката е да се почувствува, така што човекот станува поиздржлив.
  • Во секоја голема борба, најважен е тој мал, прв чекор. Живееме во доба кога светот е „гладијаторска арена“ – умешност е човек да остане непорочен и со ведар дух.
  • Сè во живот е минливо – дури и животот. Пресметај колку работи во твојот живот зависат од тебе, а колку од другите. Она што зависи од тебе – направи го најдобро што умееш.
  • Никогаш не доцна да се бориш за она што го сакаш – ако го сакаш. Луѓето кои умеат да се борат за тоа, тој, таа што го сакаат, се всушност оние што го водат светот – без многу вревење, невидливо, елегантно и едноставно.
  • Секогаш обидувај се да „возиш“ напред. Работите се менуваат за миг. Минатото останува зад нас, иднината доѓа дури размислуваме за неа, затоа, сè што имаме е сега и овде. Па…да не пропуштиме да бидеме најдобра верзија од себеси.
348350276 257464363439219 3759835367371331199 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…