received 296046363580137

Редици колони возила на македонско-грчката граница, полни плажи туристи- вака изгледаше почетокот на летната сезона во месец мај. Од најголемата македонска туриситичка агенција ЈК травел брифираат за пораст на аранжманите во овој период, а сезоната официјално ја започнаа на 15-ти Мај со првите гости во Грција и Албанија.
Трендот се должи на повеќе фактори, велат од ЈК Травел.

received 342011355303102

Според податоците, ниските цени на аранжманите кои ги нуди ЈК Травел во овој период се примамливи за клиентите да уживаат во убавините на морето на просечна температура од 25-26 степени, чистиот воздух, малиот број на гужви и можноста за релаксација, но и големиот број неработни денови, ги привлекоа голем број македонски граѓани да закупат апартмани и студија од сопствен закуп и да ја започнеме сезоната комплетно подготвени во Мај. – изјавија од ЈК Травел.
Подобрувањето на ситуацијата со издавање на пасоши дополнително придонесе за зголемување на бројот на туристи во Грција, посебно Ханиоти, Неа Потидеа, Фурка, а оние кои немаат пасош заминаа со сопствен превоз на албанското приморје со лична карта.

received 449887824340711


Охрабрувачки се податоците за стартот на сезоната и зголемените побарувања на аранжмани од сопствен закуп кои ги нуди агенцијата, додека во делот на хотелско сместување, нема промени во трендот од минатите години, а истиот се очекува да кулминира во Јуни после школскиот распуст.
Она што е посебно интересен факт е зголемениот број на помлади семејства со деца кои се одлучуваат одморот да го започнат во Мај.
Среќна сезона и прекрасни моменти на одмор со топло добредојде и спремни капацитети им посакаа вработените од ЈК Травел на сите гости, и најавија одлична сезона 2024.

jk travel leto 24
Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…