bora bora g28f933a58 1280

Нека вашиот ум талка до најубавите места во светот. Во продолжение ви предлагаме неколку места кои што треба да видите во животот, а патувањата до споменатите места сигурно ќе бидат на вашата листа на желби во наредните години. Сигурно може да се сметате за исклучително среќни ако успеете да посетите барем една третина од овие неверојатни локации.

Најубавите тропски (топли) места

Островот Кауаи (Хаваи) го држи медалот за најврнежливото место на земјата, а токму тоа го прави овој остров тропски рај. Кога ќе дојдете на островот, планинарете, пливајте, велосипед, нуркајте, уживајте…

nofilter g1ec34034c 640

Бора Бора е остров кој некогаш бил вулкан, кој подоцна се смирил и формирал корален гребен. Неговиот екосистем овозможува кристално чиста сина вода, а гребенот ги запира брановите, создавајќи мирно и заштитено засолниште за посетителите.

bora bora g28f933a58 1280

Оризовите тераси Лонгшенг се именувани по кинескиот збор за „рбетот на змејот“, бидејќи од врвот на планината, овие терасовидни оризови полиња изгледаат токму така.

nature gfbf69444e 640

Водопадите Викторија на границата на Замбија и Зимбабве се најголемите водопади во светот, гледајќи ја вкупната површина. Падот носи неверојатни 1.088 кубни метри вода во секунда покрај карпа висока над 100 метри.

waterfalls g820be3345 640

Долгите планини во Кина (Zhangye Danxia) ги претставуваат атмосферските влијанија и ерозијата на најубав можен начин. Драматичните бои низ планината се резултат на минерали во трагови поврзани со песочник, боење на песокот во нијанси на црвена, зелена и жолта боја.

zhangye ga100299e3 640

Раи Ле (Rai Leh или Railay) е мал полуостров во Тајланд, магично место до кое може да се стигне само со брод. Овде можете да го поминете денот качувајќи се по околните варовнички карпи, истражувајќи ги огромните пештерски системи или пливајќи до блиските острови.

beach g3a9ca6afd 640

Најубавите арктички (ладни) места

Нојшванштајн, замок од 19 век во јужна Германија беше инспирација за замокот на Заспаната убавица на Дизни, а ова вистинско засолниште од светот е симбол на осаменоста и мирот.

neuschwanstein geeac926b8 640

Природните прикази на различни бои на арктичкото небо се една од најголемите туристички атракции на Исланд. За жал, поларната светлина е прилично непредвидлива, затоа планирајте да останете малку подолго за да имате повеќе шанси да ја видите.

aurora borealis g2e54712ee 640
meblo trejd mialnik
jk travel leto 24
Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…