Нека вашиот ум талка до најубавите места во светот. Во продолжение ви предлагаме неколку места кои што треба да видите во животот, а патувањата до споменатите места сигурно ќе бидат на вашата листа на желби во наредните години. Сигурно може да се сметате за исклучително среќни ако успеете да посетите барем една третина од овие неверојатни локации.

Најубавите тропски (топли) места

Островот Кауаи (Хаваи) го држи медалот за најврнежливото место на земјата, а токму тоа го прави овој остров тропски рај. Кога ќе дојдете на островот, планинарете, пливајте, велосипед, нуркајте, уживајте…

nofilter g1ec34034c 640

Бора Бора е остров кој некогаш бил вулкан, кој подоцна се смирил и формирал корален гребен. Неговиот екосистем овозможува кристално чиста сина вода, а гребенот ги запира брановите, создавајќи мирно и заштитено засолниште за посетителите.

bora bora g28f933a58 1280

Оризовите тераси Лонгшенг се именувани по кинескиот збор за „рбетот на змејот“, бидејќи од врвот на планината, овие терасовидни оризови полиња изгледаат токму така.

nature gfbf69444e 640

Водопадите Викторија на границата на Замбија и Зимбабве се најголемите водопади во светот, гледајќи ја вкупната површина. Падот носи неверојатни 1.088 кубни метри вода во секунда покрај карпа висока над 100 метри.

waterfalls g820be3345 640

Долгите планини во Кина (Zhangye Danxia) ги претставуваат атмосферските влијанија и ерозијата на најубав можен начин. Драматичните бои низ планината се резултат на минерали во трагови поврзани со песочник, боење на песокот во нијанси на црвена, зелена и жолта боја.

zhangye ga100299e3 640

Раи Ле (Rai Leh или Railay) е мал полуостров во Тајланд, магично место до кое може да се стигне само со брод. Овде можете да го поминете денот качувајќи се по околните варовнички карпи, истражувајќи ги огромните пештерски системи или пливајќи до блиските острови.

beach g3a9ca6afd 640

Најубавите арктички (ладни) места

Нојшванштајн, замок од 19 век во јужна Германија беше инспирација за замокот на Заспаната убавица на Дизни, а ова вистинско засолниште од светот е симбол на осаменоста и мирот.

neuschwanstein geeac926b8 640

Природните прикази на различни бои на арктичкото небо се една од најголемите туристички атракции на Исланд. За жал, поларната светлина е прилично непредвидлива, затоа планирајте да останете малку подолго за да имате повеќе шанси да ја видите.

aurora borealis g2e54712ee 640
meblo trejd mialnik

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…