dragan b. kostic

Во претходната сезона се дружевме со дел од нашите актуелни водителки, а оваа сезона ќе ги испочитуваме момците. На тема „Конкуренција”
зборуваме со Антонио Димитриевски, Миро Кацаров, Драган Б. Костиќ и Бојан Гиевски, едни од времето кога како медиум постоеше само
телевизијата, а останатите од новото дигитално време. Што значи да немаш конкуренција, а што значи да се натпреваруваш со истата?

Според Антонио, конкурентен си толку колку што си валоризиран и платен, а во Македонија се плаќа според тоа во која партија си и кој ти
е близок, истакна тој. „Конкуренцијата кај нас е поим кој не функционира”.

viber image 2024 02 10 13 45 56 464

Легендарниот Драган Б. Костиќ смета дека својот „маратон” го истрчал и сега им остава простор на другите да се докажат, тој со
конкуренцијата многу не се занимава затоа што смета оти за вредноста за она што го направил треба да судат други. Кратко и јасно, тој е
задоволен затоа што е препознатлив по она што го сработил во својот живот.

За Миро Кацаров конкуренцијата е добра работа затоа што на тој начин, преку нив, гледа каде греши, каде треба да се поправи и до каде
стигнал. „Со конкурецнијата си подобар ако си ентузијаст, ако знаеш што сакаш во животот, ако не си љубоморен и не си идиот, има луѓе
што не сакаат конкуренција сакаат само они да се” рече тој. Во Македонија постојат и водители кои не сакаат своите колеги да ги
повикаат во својата емисија ако истата е слична на нивната. Миро нема проблем да каже дека тој добрите проекти ги гледа за да научи
нешто ново од нив.

Ако си оригинален конкуренија не можеш да имаш. Бојан Гиевски смета дека секој водител има различна енергија и емисијата ја води на
сопствен начин, ривалство во оваа работа не треба да постои.

Учителите треба почесто да ги предизвикуваат на двобој своите ученици за тие да не скршнат од патот, Костиќ не е задоволен од тоа како младите генерации ја работат својата работа во радијата. Тој откри дека во Македонското радио не можел да биде вработен поради недостиг од соодветно музичко образование, па како хонорарец го држеле 22 години и 8 месеци.

*Читај бе е медиумски партнер на емисијата  Нешто конкретно

„Нешто конкретно” со Снеже Велков секоја недела во 17.00 часот на Телма.

meblo trejd cestitka
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…