za ned do

Викендов започна и заврши 7-миот Светски Шампионат на Светската Федерација за Боречки Вештини и спортови [ WFMA ] кој се одржа во периодот 24 –26.О5.2О24 година во Сер – Република Грција каде учество зеде со тим кој ја претставуваше Македонија која е еден од основачите преку официјалниот Претставник на WFMA за нашата земја – кик бокс мајсторот Дијана Неделковска.

Академијата за боречки вештини и спортови “ЗА – НЕД – ДО” – “Златко Неделковски” од Битола на Светскиот Шампионат зеде учество со тим од 1О натпреварувачи кои збирно освоија 16 медали од кои 13 златни т.е. титули Светски шампион и 3 сребрени – втори места.

Имено во конкуренција од над 2.OOO натпреварувачи ова се успесите на нашите спортисти:

 • Давид Јошевски [ 15 години во категорија до 62 килограми ] со освоени два златни медали во дисциплините: лоу кик и самоодбрана;
 • Бобан Гарабиљевиќ [ 16 години во категорија до 65 килограми ] со oсвоен еден златен медал во лоу кик дисциплина;
 • Илче Филкоски [ 19 години во категорија до 57 килограми ] со oсвоен еден златен медал во лоу кик дисциплина;
 • Јована Јаневска  [ 1О години во категорија до 28  килограми ] со освоени четири  златни медали во дисциплините: лоу кик, кик лајт, поинт фајт и лајт контакт;
 • Бојана Калешковска [ 12 години во категоријата до 32 килограми ] со освоени два златни медали во дисциплините: лоу кик и лајт контакт;
 • Пенелопа Кочевска [ 18 години во категоријата над 18 години ] со oсвоени два златни медали во дисциплините самоодбрана и Kрав Mага;
 • Јована Василевска  [ 14 години во категоријата до 18 години ] со oсвоен еден златен медал во дисциплината самоодбрана;
 • Александар Наумовски [ 30 години во категоријата до 77 килограми ] со oсвоен еден сребрен медал во дисциплината лоу кик;
 • Димитар Бошевски [ 12 години во категоријата до 43 килограми ] со oсвоен еден сребрен медал во дисциплината лоу кик;
 • Eва Ацковска [ 15 години во категоријата до 58 килограми ] со oсвоен еден сребрен медал во дисциплината, лоу кик.

Светската федерација за боречки вештини и спортови воедно ги награди со посебно признание Пехар за најдобри борци – учесници на Светскиот шампионат следните борци од “ЗА НЕД ДО”:

 • Jована Јаневска
 • Бобан Гарабилјевиќ
 • Илче Филкоски
za ned do 02 e1716794645464

Неделковска за учеството за Читај бе само кратко истакна: “Иако бев скоро убедена дека импозантните успеси на мојот татко и мајстор Златко Неделковски веќе никогаш нема да и се повторат и на Битола и на Македонија за прв пат погрешив во сопствената проценка и оценка иако тимот самиот по себе најавуваше таква можност.

Во Сер како и пред секој натпревар без разлика дали е тоа клубски или Европско и Светско првенство секогаш заминуваме без очекувања. Наше е професионално и технички чисто да ги одработиме сите борби а на судиите е да оценат и процента.

Така со мал тим од 1О учесници се враќаме пресреќни со освоени 16 медали од кои 13 се светски титули а три се вице-шампионски а лично како тренер сум горда на посебното признание за борците кои беа прогласени за најдобри на шампионатот што е права реткост.

Со тоа нашата “традиција” продолжува и за брзо се вративме на врвот на светските боречки вештини и спортови каде што неприкосновено “владеме” веќе половина век.”

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…