fudbal 1

Во општинската лига во Битола се натпреваруваат 26 екипи. Поделени во две лиги Супер А лига и Супер Б лига.Оваа година екипата на Олд Бојс стана шампион во супер А лигата.Олд Бојс е градска Битолска екипа која постои од 2011 година составена од играчи кои претходно настапувале во македонското првенство како и локални деца кои негуваат огромна љубов за фудбалот.

Под палката на професорот Џими Геровски кој како “играч тренер” оваа сезона ги поведе бојсите до скор од 11 победи 6 нерешени и 5 порази .

Капитенот Тихомир Груевски го крена пехарот после победата во последното коло за огромна радост на сите присутни на стадионот во с.Поешево. Најдобар стрелец беше Петар Коруновски кој со постигнати 18 гола ги изрешети противничките екипи.Екипата на Олд Бојс се здоби и со право да оди ранг погоре- во југозападниот регион,но останува прашањето дали ќе се изнајдат финански средства за регион.

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…