naslovna konkanica

Битолската коњаница Галоп и оваа година пред Илинден го започна патувањето до Крушево. Тргнаа од Битола, а првото преноќевање го имаа во Манастирот Св. Петка во Цапари.

IMG 7968

Вчера пак стигнаа во славно Смилево, каде се поклонија нагробот на големиот војвода Дамјан Груев.

IMG 7966

На Илинден ,,Галоп Битолска Коњаница“ годинава по трет пат ќе патува по патот на Илинденците, а за големиот празник Илинден ќе пристигне во Крушево.

meblo trejd cestitka
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…