parketi naslovna

„Дојди да ме бакниш бејбе“ е најновата песна на култниот рок-бенд Паркети од Битола, кој дефинитивно ја спојува рокенрол публиката ширум Македонија така што се шири една младешка весела музичка еуфорија во доба на ниски вибрации .
За песната, бендот сними црно-бел спот, во маалото каде бендот израсна, а текстот е прилично шарен, а музиката е временска машина – ритам кој никогаш не ја губи модата – добриот рокенрол, гласен и суптилен.
Со оваа песна, Паркети го збогатија квалитетот на музичката сцена, која е факт дека сѐ поретко го промовира рокенролот воопшто – музика на многу генерации и луѓе млади во душите.
Во продолжение кус муабет со Симс Себастијан Паркет за најновата песна на Паркети.

 • Како се разви авторскиот концепт за „Дојдиш да ме бакниш бејбе“?
  Па без некои планирања. Песната си дојде баш сега и така требало да биди едноставно. Песните на Паркети така и се создаваат без солење и пуширање, ете и на оваа песна ѝ дојде да ја види светлината.
 • Какви се реакциите на публиката, со оглед дека иако спотот е снимен во маалото каде пораснавте, но одамна не сте маалски бенд туку борци за правата на рокенролот?
  Да не испадни дека се фалам, али нашите песни конкретно и оваа си го наоѓаат патот до публиката и среќен сум што тоа се рашири во поголеми димензии и на онаков начин на кој сакавме т.е преку рокенролот што во денешно време е многу тешко, но од друга страна е многу интересно, а тоа е најважно.
 • Постои можност да се врати на голема врата рокенролот и да се отфрли пластиката од музиката?
  Рокенролот е секогаш тука, можеби не стално, во прв план, ама фразата дека музиката е ствар на вкус не знам дали е баш точна, се зна што е рокенрол.
 • Каде може публиката да ве слуша и гледа во Битола и регионот бидејќи на сите ни е потребна е удобна забава?
  Околу нова година имавме четири свирки во Битола, и сега ќе направиме малку пауза со Битола, се планираат настапи низ Македонија, свирки за в лето, а и имаме планови и за надвор од границите на Макединија.
meblo trejd - k elementi
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…