Сите ние се трудиме да консумираме здрава и корисна храна, но често не сме ни свесни колку таа силно може да влијае на нашето тело и колку може да придонесе за нашето здравје.

Кога станува збор за куркумата – на оваа тема многу се зборува, пишува, прераскажува за неверојатните придобивки од овој прекрасен зачин, но еве уште еден многу интересен начин за одржување на тонусот на телото. Она што е исто така важно е тоа што е достапна за секого.

turmeric ge7efb62bd 640

Една жена од Велика Британија решила да спроведе експеримент и почнала да додава куркума во топлата вода, која ја пиела секое утро. Веќе по една недела забележала позитивни промени: варењето и се подобрило, кожата на лицето и се исчистила и будењето наутро и било полесно.

pexels ksenia chernaya 40487052 1

Освен што куркумата е еден од најкорисните зачини, кој на јадењата им дава одлична арома и боја, таа е добра и за организмот, бидејќи има антивоспалителни, антиоксидантни и подмладувачки својства.

Главната состојка одговорна за сето тоа е куркуминот. Благодарение на него, водата со куркума е еден од најлековитите напитоци, кој често го нарекуваат еликсир на здравјето.

drink g821fbefda 640

Рецептот за чудотворната напивка

Состојки: Половина лажичка куркума и 1 чаша топла зовриена вода (може да се користи топло млеко).

Истурете куркума во чаша вода и измешајте. Напитокот се пие во првиот дел од денот. Пред или после појадок. Можете да додадете прстофат бибер, за смесата добро да се впие. Пијте го овој напиток 2 недели, а потоа направете пауза (2 недели). Доколку на овој напиток додадете и малку лимон и мед, ќе биде полн погодок за превенција и лекување!

turmeric g07a06d4d6 640

Позитивно влијание врз организмот:

♥ Здравјето на срцето. Куркуминот го спречува згрутчувањето на крвта.

♥ Подобрување на варењето. Го нормализира варењето и го забрзува метаболизмот.

♥ Заштита на црниот дроб. Ги обновува оштетените клетки.

♥ Ги ублажува симптомите на артритис. Го намалува отокот и ја ублажува болката подобро од диклофенак.

♥ Превенција од рак. Познато е дека ракот најдобро напредува во кисели средини, а куркумата го алкализира телото и на тој начин го штити вашето здравје.

♥ Позитивно влијае на здравјето на луѓето кои боледуваат од дијабетес

♥ Студија на Универзитетот Обурн од 2009 година покажа дека куркумата може да го подобри целокупното здравје на луѓето со дијабетес.

hot gbfa47db97 640

Важно: Иако куркумата е позната како природен антибиотик, постојат контраиндикации при користење на напитокот, па затоа пред да започнете да го консумирате напитокот – консултирајте се со вашиот лекар.

Доколку земате какви било лекови, консултирајте се и со вашиот лекар. Особено, ако страдате од хемофилија и хипертензија, бидејќи куркумата ја разредува крвта и го намалува притисокот, иако за повеќето тоа ќе биде само голем плус. Но, освен што го намалува крвниот притисок, куркумата може да предизвика и пад на нивото на шеќер во крвта.

turmeric gf6ab44fed 640

Луѓето кои страдаат од дијабетес, исто така, треба да се консултираат со својот лекар. Но, она што е навистина опасно е да консумирате куркума доколку имате болест на жолчното кесе и таложење на камења во него, бидејќи куркумата предизвикува контракција на мускулите на жолчното кесе.

Куркумата е исто така контраиндицирана:

 • во големи дози за време на бременост и при гастритис и чир на желудникот
 • деца под 5 години

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…