sinisa

Македонскиот мотоциклист, Синиша Кочоски, имаше нови забележителни настапи во БМУ Европскиот шампионат. Ланскиот шампион и во вториот викенд оваа сезона ја потврди одличната форма и големите амбиции и впиша многу важни бодови на своето конто.

Кочоски и покрај незгодниот пад во Гробник, во Алпе Адриа, за краток период успеа да ги среди проблемите со својот мотоцикл и на двете трки во Серес, Грција, обезбеди два подиуми. На првата трка го освои првото место, откако буквално во самата завршница успеа да претекне ривал и да се искачи на највисокото место на пиедесталот. Во вториот тркачки ден заврши на втората позиција. Членот на „Сајлент Хантерс“ имаше и одличен настап во квалификациите, кои од оваа сезона носат бодови.

„Поради незгодниот пад на трката во Гробник, шансите за настап на овој викенд во Серес ми беа сведени на минимум, бидејќи мотоциклот беше многу оштетен. Сепак, знаејќи се себеси како спортист кој никогаш не се откажува, заедно со мојот тим успеавме да ги надминеме сите проблеми, и во последен момент отпатувавме за Грција. Таму, уште на квалификациите забележав најдобро време и среќен сум што трките ги завршив со победа и второ место“, рече Кочоски.

Следен настап на Кочоски оваа сезона е викендот во Панониа Ринг во Унгарија, од 14 до 16 јуни, во рамки од Алпе Адриа и ФИМ Европскиот шампионат.

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…