zamok

Грандиозните историски градби го издржаа тестот на времето со векови и се неми сведоци на животите на владетелите, благородниците и слугите кои живееле и работеле во нив. Сликите опишани во бајките на браќата Грим стануваат реалност во форма на германски замоци, како што е Нојшванштајн, додека романскиот Бран се поврзува со легендата за грофот Дракула, кој од романски војвода бил преобразен во митолошко суштество од страна на британскиот писател Брем Стокер.

Мистеријата, елеганцијата, фасцинантната архитектура и историјата се само дел од причините поради кои овие зданија се атрактивни туристички дестинации.

Ова се 10-те најубави замоци во Европа.

1. Мошна, Полска

Замокот Мошна е палата лоцирана во мала населба со истото име во југозападна Полска. Првично изградена во 1768 година, но доживеала голем пожар еден век подоцна, а била реконструирана во 1896 година.

mosch g24f1593b9 640
PIXABAY

Овој романтичен замок од еклектичен стил има точно 99 кули, а во него има точно онолку соби колку што има денови во годината – 365. Освен самиот замок, целиот комплекс вклучува и парк кој нема прецизни граници и е поврзан до блиските полиња, ливади и шуми.

mosch g408976c49 640
PIXABAY
meblo trejd mialnici 2

Замокот бил резиденција на семејството Тајл-Винклер, кои биле индустриски магнати, од 1866 година до пролетта 1945 година.

2. Палата Пена, Португалија

„Седмото чудо на Португалија“, кое е под заштита на УНЕСКО, се издигнува во најсветли бои над градот Синтра. Палатата Пена е создадена во 19 век, кога Фердинанд II, по потекло од Германија, оженет со млада португалска кралица, решил да го претвори стариот средновековен манастир во летна резиденција на кралското семејство.

sintra gb3f42bad9 640
pixabay

Палатата Пена има изобилство на стилови во согласност со егзотичниот вкус на романтизмот. Намерната мешавина на еклектични стилови вклучува нео-готски, нео-мануелински, нео-исламски и нео-ренесансни. Карактеристичната саат-кула, обновен дел од стариот манастир. дворот и бастиљонот ја прават оваа фасцинантна градба.

palacio nacional da pena portugal gaf72ebbd2 640
pixabay

Палатата има и прекрасни паркови кои зафаќаат околу 85 хектари. Во паркот има бројни видови, и дрвја и растенија, кои растат само во одредени делови на светот, а кои кралевите ги донеле од своите патувања и ги засадиле токму овде.

3. Алказар, Шпанија

Првите записи за тврдината Алказар де Сеговиа, која се наоѓа на 90 километри северно од главниот град на Шпанија, датираат од 1120 година. Сместен на карпеста површина над вливот на две реки во близина на планината Гвадарама, Алказар е еден од највпечатливите замоци во Шпанија поради неговата форма, која наликува на предниот дел од бродот.

alcazar de segovia g98598ead1 640
pixabay

Замокот бил реновиран многу пати во историјата и се смета за еден од најдобрите преживеани примери на архитектурата Мудејар. Горните катови се уште ги користи шпанското кралско семејство како нивна официјална резиденција.

spain gff5a96c64 640
pixabay

Оваа тврдина била прикажана во многу филмови и серии, како и на постери и реклами.

4. Бран, Романија

Замокот Бран, во околината на Брашов, е средновековна тврдина во провинцијата Трансилванија, позната и како „Замокот на Дракула“, и покрај тоа што нема речиси никаква допирна точка со романскиот војвода Владо Цепеш.

landscape g9642de1a7 640
pixabay

Денес, замокот е музеј, отворен за туристи, со уметнички предмети, народни занаети и мебел од колекцијата на кралицата Марија од Единбург, романската кралица која живеела во замокот со нејзиниот сопруг, кралот Фердинанд I, во првата половина на 20 век. Замокот Бран првпат бил споменат во пишани извори во 1377 година.

romania g55db0a958 640
pixabay

Архитектурата на замокот Бран се заснова на готски елементи. Неправилната форма на цитаделата била одредена од конфигурацијата на теренот на кој била изградена тврдината. Основни елементи на конструкцијата се речен камен, тула и дрво.

5. Дворци на брегот Лоара, Франција

Југоисточно од Париз, брегот на реката Лоара е познат по прекрасните средновековни замоци и го претставува богатството на Франција низ вековите, а познат е и како Градината на Франција. Во долината, бројот на помали и поголеми замоци и вили достигнува 300, а нивната архитектура одлично ја илустрира француската ренесанса.

Замокот Усе во близина на шумата Чунон, сите посетители ги потсетува на бајка, а неговиот двор е украсен со 10.000 темјанушки.

chateau dusse g44f5dcbc3 640

Сепак, најголемиот замок во Лоара е Шамбор, изграден во 16 век, кој кралот Франсоа I го користел само кога одел на лов. Зградата се состои од 440 соби, а во неа има 365 камини. За краток период, пред самиот почеток на Втората светска војна, во овој замок привремено била сместена „Мона Лиза“. Делото на Леонардо да Винчи е преместено од Лурд од безбедносни причини.

chambord g61842b066 640

Замокот Шато де Лош, изграден во 13 век, имал различни намени низ историјата, па освен што бил седиште на аристократијата, бил и воена тврдина и државен затвор, а од 1985 година е музеј со највредната колекција на средновековен оклоп. Замокот е украсен со кралска порта висока 36 метри, а кулите нудат прекрасен поглед на долината Индра.

6. Нојшванштајн, Германија

Нојшванштајн, чие име буквално значи „нов лебедов камен“, е германски замок во југозападниот дел на Баварија во близина на Фисен, кој бил изграден од баварскиот крал Лудвиг II во 1869 година.

fairytale gfaa902329 1280

Замокот требало да биде дом на кралот сè додека не умрел во 1886 година. Таа беше отворена за јавноста набргу по неговата смрт. Оттогаш, повеќе од 61 милион луѓе го посетиле замокот Нојшванштајн.

neuschwanstein geeac926b8 640

Тој е еден од најпознатите замоци и романтични сцени во светот и е популарна туристичка дестинација. Годишно го посетуваат повеќе од 1,3 милиони луѓе, со дури 6.000 посетители дневно во текот на летото.

7. Замокот Бојњички, Словачка

Замокот Бојњички се наоѓа недалеку од Нитра во Словачка. За прв пат се споменува во 1113 година, а низ вековите претрпел бројни промени.

castle gb80e83310 640
Pixabay

Бојњички е бањски град кој бил населен во далечното минато и таму бил во 12 век како дрвен замок, кој по еден век бил претворен во камен замок и кој исто така добил градски придобивки во 1366 година.

Овој град имал свои извори и бил многу привлечно место за аристократите.

bojnice castle g8930f42f1 640
Pixabay

Во 1489 година, унгарскиот крал Матијас Корвин го предал на управа на својот вонбрачен син Јован, а евидентирано е дека тој самиот сакал да го посетува замокот и често диктирал кралски едикти под неговата липа, која денес се нарекува липа на кралот Матијас.

8. Прашкиот замок, Чешка

Прашкиот замок е замок во Прага каде свои канцеларии имаа чешките кралеви, римските императори и претседателите на Чехословачка и Чешка.

castle of prague g8b662f59f 640
Pixabay

Историјата на замокот се протега до 9 век. Првата зграда со ѕидови била црквата Пресвета Богородица. Базиликата Свети Ѓорѓи и базиликата Свети Вит, кои се изградени во првата половина на 10 век. Романската палата била изградена во текот на 12 век, а двесте години подоцна, за време на владеењето на Чарлс IV, кралската палата била повторно изградена во готски стил. На местото на базиликата Свети Вит започна изградбата на готска црква, која беше завршена шест века подоцна. Многу владетели подоцна ја подобриле оваа зграда.

prague g1d3dd85d3 640
Pixabay

Откако Чехословачка се распадна на Чешка и Словачка, палатата стана седиште на претседателот на Чешката Република. Овој замок содржи детали за секој архитектонски стил од минатиот милениум.

9. Замокот Виндзор, Велика Британија

Замокот Виндзор е познат како една од трите официјални резиденции на британското кралско семејство. Тоа е најголемиот трајно населен замок во светот. Површината на самата зграда е 45.000 квадратни метри, а ја изградил Вилијам I Освојувачот во 11 век.

windsor castle gf9ac73c30 640
Pixabay

Изграден е на вештачки создадена височина од стратешка важност за контрола на реката Темза и главниот пат кон Лондон. Првично бил опкружен со дрвена палисада, а подоцна биле изградени камени ѕидови за време на владеењето на Хенри I. Од неговото владеење, овој замок станал резиденција на британските владетели, што го прави најдолго населен замок во Европа.

windsor castle g2165c88bc 640
Pixabay

Денес е популарна туристичка атракција каде се организираат приеми за странски државници.

10. Замокот на Катерина, Русија

Замокот Катарина, рококо палата сместена во Царско Село, 30 километри јужно од Санкт Петербург, бил летната резиденција на руските императори.

Во 1710 година, Петар Велики и дал имот на својата сопруга Катерина I, во селото кое првично се викало Сарское Село, а потоа Царско Село. Камената палата на Катерина I ја заменила оригиналната дрвена куќа во 1723 година. Тоа беше двокатна зграда со 16 соби.

russia ga439d2c7c 640

За време на владеењето на ќерката на Петар Велики, царицата Јелисавета, започнала изградбата на нова палата, составена од средна куќа, две странични крила, капела и конзерваториум, сите поврзани со четири галерии со висечки градини. Потоа, во 1751 година, започнала интеграцијата на неколку згради, давајќи ѝ на палатата карактеристични снежно бели столбови, небесно сини ѕидови, куполи и скулптури за кои биле потребни речиси 100 килограми злато.

russia g340e00c2a 640

Барокната архитектура ѝ го отстапи местото на неокласичната архитектура во 1770-тите, кога Царско Село стана летна резиденција на дворот на Катерина Велика. Палатата е најимпресивна за свечените соби познати како Златна енфилада. Започнува со пространа сала, „Големата сала“ или „Сала на светлината“, со спектакуларен насликан таван и содржи бројни, карактеристично украсени помали простории, како што е килибарната соба.

jk travel pobaraj ponuda
Битолскиот театар со ,,Бакхи-краток преглед на распадот“ ќе настапи на „Игорови денови“ во Нови Сад
НУ НТБ со претставата ,,Бакхи-краток преглед на распадот“ во режија на Игор …
Со лаванда против пролетниот замор
Лавандата е препознатлива по опојниот, смирувачки мирис, а според некои истражувања може …
1 comment

Comments are closed.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…