mobile 5190616 1280

Стравот од пропуштање (FOMO-Fear od missing out) е емотивен одговор на верувањето дека другите луѓе живеат подобро, позадоволувачки животи или дека се пропуштаат важни можности. Токму оваа појава е засилена со употребата на социјалните мрежи каде повеќето го живеат својот лажен живот.

На пример: Се најавувате на социјалните мрежи и гледате фотографија од некои пријатели на забава. „Скролате“ надолу и наоѓате видео од друг пријател како нурка во Канкун. Други пријатели објавуваат безброј коментари за најновиот блокбастер, а вие сè уште не сте го гледале. Откако ќе го видите сето ова, може да почнете да го чувствувате она што се нарекува FOMO или страв од пропуштање.

FOMО е анксиозноста што ја доживуваме кога чувствуваме дека нешто возбудливо се случува на друго место, а ние не сме дел од тоа. Иако оваа емоционална појава постои веќе подолго време, сепак, во овие времиња социјалните мрежи се тие кои ја активираат.

Социјалните медиуми ни даваат моментален пристап до активноста на нашите пријатели; за тоа е таму. Ова може да биде добра работа, но исто така ни прави премногу лесно да ги споредиме нашите животи со нивните. Тоа може да доведе до тоа да ги погодиме нашите одлуки и воопшто да се чувствуваме несигурни. Може дури и да дојде до точка каде што има чувство за FOMO дури и кога не сме онлајн.

fomo comparison
КАКО ДА СЕ ИЗБОРИМЕ ПРОТИВ ОВОЈ СТРАВ?

Како да се справиме со FOMO?

Одговорот што може брзо да ви падне на ум е едноставно напуштање на социјалните мрежи, но реално тоа не е практично за многу луѓе со оглед на тоа што нивната професионална работа е поврзана со нив. Наместо тоа, можете да се обидете да го ограничите вашето време на социјалните мрежи или дури и да земете неколку дена одмор. Ова може да ви даде шанса да се фокусирате на она што е важно во вашиот живот и да уживате во работите што ги правите без да ги споредувате со другите.

Можеме да го промениме и начинот на кој ги гледаме социјалните медиуми. Животот на нашите пријатели понекогаш изгледа прилично возбудливо на интернет, но ајде да го ставиме во наводници тој збор „живот“. Нивната активност на социјалните мрежи сама по себе не е нивниот вистински живот; тоа се повеќе неколку моменти од возбудливи работи што тие ги објавиле за да придонесат за нивниот онлајн идентитет.

Лесно е да ги видите овие моменти и да помислите дека вашиот живот не е толку возбудлив како нивниот. Но, она што обично не го гледаме е она што се случува зад сцената: негативните работи или здодевната рутина од нивниот секојдневен живот. Можеби објавуваат нешто прекрасно, но реално, тоа е само краток дел од нивниот ден.

Шансите се, кога тие не се надвор да ги прават овие прекрасни работи, тие веројатно доживуваат исто толку FOMO – страв од пропуштање, како и вие.

FOMO: Our relationship with social media
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…