Тримесечно бебе ќе биде најмладиот гостин на годинешното издание на 41-издание на Меѓународниот фестивал „Мал битолски Монмартр“ во Битола.

viber image 2022 05 20 11 23 13 683

-Тоа е дете на еден педагог од Тирана, Албанија, па му направивме маичка и рекламен материјал за кога ќе пристигне, вели Елена Хаџи Антоновска од Малиот битолски монмартр.

Фестивалот започнува на 23 мај, кога ќе биде отворена и јубилејната Светска ликовна изложба „Битола 2022“, а ќе трае до 30 мај кога ќе бидат доделени наградите и прогласување на најдобрите дела.

-По две години за прв пат ќе имаме деца учесници на Малиот битолски монмартр, правевме пауза заради ковид пандемијата, минатата година го загубивме и нашиот основач на Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“, ликовниот педагог, Коста Хаџи – Антоновски. Она што е битно е што и покрај турбулентните времиња на светско ниво ние имаме 85 гости од 14 држави со 16 училишта. За жал нема да бидат присутни од евроазиските земји каде короната има сосема друг тек и претствниците од Руската федерација кои поради политичките случувања и војната не се во можност да дојдат, рече Славчо Неделковски од Малиот битолски монмартр.

MVI 2679.MOV.00 01 33 00.Still001

-Оваа година на конкурсот беа пристигнати 22.500 ликовни творби, а меѓународното стручно жири одбра 777 најуспешни творби и ја додели Гран при наградата за ателјето Вејсел Аџар од Трабзон Турција, како и 3 специјални награди за училишта од Словенија, Романија и Унгарија. 7 дена ќе трае фестивалот, еден ден во Охрид, а на 25 мај ќе бидат во селото Буково каде ќе ја сликаат арихитектурата, вели Елена.

MVI 2680.MOV.00 00 29 23.Still001

Малиот битолски Монмартр е поддржан од Министерството за образование и наука, Министерството за култура, Општина Битола, приватни компании и долгогодишните соработници.

meblo trejd cetki

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

„Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…