personality 6848950 1280

Не слушај приказни и како се одвиваат работите во животот на другите луѓе. Не се споредувај со другите. Имаш свој живот. Почни да ја раскажуваш сопствената приказна.

Целите кои опкружувањето во кое живеете ви ги наметнува како „исправни“ често се оние кои на крајот ги прифаќате, без да се запрашате кој и како ги поставил стандардите и одредниците на оваа „точност“.

Подоцна, во многу случаи, сфаќате дека овие цели не се оние што сакате да ги постигнете. Вие сте родени за да се истакнете и да ја покажете својата вредност – да не се претопувате во толпата и да бидете како сите други. Без разлика дали тоа е од страв, срамежливост, па дури и од мрзеливост, понекогаш се усогласуваме со она што другите луѓе го одредуваат за нас.

Го забораваме најважното: никој не може да ве обликува или прилагоди подобро и поискрено кон себе.

НЕ СЕ ПЛАШИ СЕ ШТО МИСЛИ ОСТАТОКОТ ОД СВЕТОТ ЗА ТЕБЕ

Нашата личност се создава и обликува преку искуствата низ кои поминуваме. Затоа понекогаш мислењата на луѓето околу нас влијаат доста силно на нас, без воопшто да сме свесни за тоа. Добро е ако си свесен, и ако ја браниш својата личност, мислења и ставови. Да се ​​биде свој (дури и да нема кој да те поддржи) е од суштинско значење за да се откриеш себеси и понатаму да се развиваш како личност.

Нормално е да се исплашиме на почетокот кога ќе видиме дека сме различни во споредба со сите и сè околу нас. Но, зарем не е вистина дека секој од нас (и сите други луѓе) има некоја карактеристика што може да не натера да се нарекуваме „чудни“? А има, и отсекогаш имало многу „чудни особини“ кои ве прават единствени.

Стравот е знак на свесност. Овие аспекти ќе ни помогнат да постигнеме подобра духовна состојба. Во оваа смисла, погодно е да се оди по патот што ние лично го сметаме за правилен и среќен за нас.

„Не мора да бидете прифатени од другите. Мора да бидете прифатени од самите себе“ – Тич Нахат Хан-

Покрај тоа, добро е да ги слушате советите на луѓето за кои знаете дека се грижат за вас. Затоа што тие сакаат и мислат што е најдобро за вас. И затоа што те прифаќаат такви какви што сме, дури и да не не разбираат. Да се ​​биде тоа што си значи да ги привлечеш вистинските луѓе – оние кои ќе те почитуваат. На крајот на денот, она што е важно е среќата што ја добиваме и чувствуваме. Патем, колку помалку маски носиш, толку си посреќен.

Колку и да звучи тешко и недостижно – запрашајте се која е целта на вашиот живот? Прифатете се целосно, со сите свои маани. Човек треба да му се восхитува на оној кој ќе успее во тоа. Храбар е оној кој ги гледа сите свои димензии, ги прифаќа, дури и ако растот и напредокот се резултат и последица на сите амбивалентни и контрадикторни квалитети што таа личност ги поседува и обединува.

Не се вознемирувајте. Не ги слушајте оние кои не веруваат во вас. Која е користа од нивното мислење? Никогаш не се откажувајте од патот на самоспознавањето.

meblo trejd - k elementi
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…