sveti jovan sangajski

Дали некогаш сте го набљудувале животот на срцето? Обидете се да го направите тоа, дури и за малку, и видете што ќе откриете.

Се случува нешто непријатно, а вие се вознемирувате. Ве наоѓа некоја несреќа и се сожалувате. Гледате некој што не ви се допаѓа и веднаш непријателството избувнува во вас. Сретнувате некој ваш рамноправен, кој во меѓувреме ве престигнал социјално и почнувате да му завидувате. Се навраќате на вашите таленти и способности и почнувате да чувствувате гордост.

Сето ова гниење: суета, телесна желба, ненаситност, среброљубие, злоба, натрупани еден врз друг, на крајот го уништува срцето. И сето тоа може да го пробие срцето за само неколку минути.

Поради оваа причина, еден подвижник кој вршел строга контрола над себе рекол – сосема со право – дека „срцето на човекот е полно со змии отровни. Само срцата на светиите се ослободени од овие змии: страстите“.

Меѓутоа, таквото ослободување се добива само преку долг и тежок процес на самосвест, личен ангажман и будност кон нашиот внатрешен живот, т.е. душата.

Внимавај. Чувајте се за вашата душа!

Свртете ги мислите од работите кои брзо поминуваат и поправете ги на нештата кои се вечни. Така ќе ја најдете радоста по која копнее вашата душа и радоста за која жедне вашето срце.

TViTer719.SHangajski

Свети Јован Архиепископ Шангајски и Сан Франциски

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…