Дали често морате да „се занимавате“ со луѓе кои се постојано негативни? Се разбира, често имаме свои тешки моменти, па сосема е нормално понекогаш да се чувствувате нервозни и нерасположени, но некои луѓе едноставно се толку негативни што уништуваат сè останато во нивната околина. Ако не сакате и тие да ви го уништат животот, држете се настрана од нив.

Тие го гледаат лошото во сè – дури и кога вестите се добри

Штотуку се преселивте во нова куќа или стан. Најчестите коментари на луѓето се за тоа колку е прекрасен вашиот нов дом, ви посакуваат многу здравје, среќа и љубов во новиот дом. Но што би кажале негативните луѓе? Како можеше да си го дозволиш? Дали навистина сакате да живеете во овој дел од градот? Ух, паркет – дали мислите дека ова е вистинскиот избор за вас?

Негативните луѓе секогаш наоѓаат начин да размислуваат негативно и ве натераат да се чувствувате малку разочарани или тажни иако бевте неверојатно возбудени за преселувањето во нов дом пред само неколку секунди. Не дозволувајте нивните негативни мисли да допрат до вас – нивниот песимизам и негативност не потекнуваат од искрена грижа, туку од нивната љубомора.

Тие никогаш не се предаваат на моментот

Дали е тешко да се замисли негативна личност која само застанува на патот и им се восхитува на ѕвездите на небото? Точно, ова никогаш нема да се случи бидејќи наместо тоа, таквите луѓе веројатно ќе се жалат колку е студено надвор, како не се гледа јасно или како едноставно немаат време да погледнат во небото.

Многу е важно да не дозволите таквите луѓе да ви го уништат моментот. Сосема е во ред да уживате и во најмалите моменти на среќа во животот, бидејќи тие се она што го прави животот убав во целина.

teenager ge9115b4c4 640

Тие ви ја одземаат животната енергија

Понекогаш е тешко да се биде оптимист, особено кога работите не одат како што сте замислиле. Но, да се биде оптимист е уште потешко во друштво на негативни луѓе, кои дополнително ве „гушат“ и ви даваат уште помала причина да бидете оптимисти.

Ако се чувствувате физички исцрпени откако ќе поминете време со некого во обичен разговор, можеби е токму таа негативна личност која не го заслужува вашето време и енергија. Самиот живот не е лесен за повеќето луѓе, па зошто дополнително да го комплицирате со поминување време со личност која негативно влијае на вас?

Тие секогаш имаат подготвен изговор за нивните неуспеси

Негативните луѓе веројатно не мора да се соочат со никаков неуспех, бидејќи однапред избегнуваат каков било предизвик кој може да доведе до неуспех. Ваквите луѓе ќе одбијат да бидат унапредени на работа, ќе ги уништат нивните пријателства и нема ни да се мачат да ги постигнат своите цели, сето тоа затоа што тоа е едноставно – ако не се обидете, не можете да пропаднете.

Па дури и кога се обидуваат да направат нешто и не успеваат да го направат тоа, секогаш е виновен некој друг: шефот, соработниците, пријателите, семејството или нивните партнери. Негативните луѓе ужасно се плашат од критики, што всушност е иронично бидејќи тие секогаш ги критикуваат другите.

gossip g0d4abe0f0 640
meblo trejd cesmi

Позитивното го претвораат во негативно

„Одморот ми беше одличен“, е реченица што ја кажуваат повеќето, но негативните луѓе би додале: „Уште подобро би било да не врне“. Истиот принцип важи и за сите други работи во животот: „концертот беше одличен, но озвучувањето беше лошо“ или „училиштето во кое оди моето дете е одлично, но наставникот прави многу грешки“.

Тие се едноставно луѓе кои мораат да најдат мана или несовршеност во секоја работа со која ќе наидат, дури и ако тоа нешто е речиси совршено. Не дозволувајте тоа да ве повреди – негативните луѓе не знаат како да се однесуваат поинаку.

Тие не се подготвени да се развиваат како личности

Просечниот човек, како што старее, се развива како личност и станува подобар човек отколку што беше вчера. Но, не и негативните луѓе – тие едноставно не се подготвени да излезат од својата комфорна зона и да направат промени бидејќи за тоа е потребен многу труд, храброст и енергија.

Негативната личност секогаш ги избегнува ризиците поврзани со напредокот, бидејќи напредокот и развојот може да бидат многу непријатно искуство за нив – бараат промена. Сепак, тоа не ги спречува да забават и да го спречат напредокот на сите останати, кои се доволно храбри да напредуваат и да бидат подобра личност.

Тие се секогаш жртви

Негативните луѓе сакаат да се жалат и да ги обвинуваат другите луѓе за нивните грешки, без разлика дали станува збор за растење, работа или дури и дамка на нивното лице. Тие едноставно не можат да поднесат да одговараат за нивните постапки после тоа.

За нив светот е секогаш неправеден, па тие цврсто веруваат дека им се случуваат лоши работи без да ги предизвикаат – тоа е едноставно судбина. Токму затоа што никогаш не можат да преземат контрола над сопствените животи и да се потрудат да направат промена на подобро, тие се убедуваат себеси дека се зависи од мрежата на околности – која секогаш е против нив.

jk travel borovec
Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…