boat 4681143 1920

Зависта и омразата во последно време се проширија од секојдневниот живот на интернет и социјалните мрежи. Тоа се токсични емоции кои ги трујат срцето и душата, а завидливиот човек престанува да го набљудува својот живот, заслепен од негативните емоции, навлегува во туѓите животи, ги гаи негативните емоции и го губи сопствениот мир.

Тој престанува да живее затоа што постојано се споредува себеси со другите – туѓиот живот, а не неговиот живот, станува центар на светот.

Негувањето завист и омраза, може да се каже дека е духовна болест, а колку туѓите зли очи можат да ни наштетат? Во нив нема ништо волшебно, бидејќи ако во вашата душа владее доблест и добрина, тогаш можете да сметате дека веќе сте заштитени. Личноста која овде е нападната е секако таа која завидува и шири негативни чувства, има отров во нејзиното срце.

Сепак, не е лесно и воопшто не е пријатно ако знаете дека некој не ви посакува добро. Во тој случај, важно е да преземете некои чекори за да ја искорените зависта и да се заштитите од неа.

Во старо време се зборуваше дека не треба многу да се фалиме, а особено да не им откриваме на луѓето планови и незавршени работи. На овој начин, можете да ги заштитите вашите активности и да спречите семе на завист во туѓото срце. Духовните отци рекле дека покрај негувањето доблести во срцата, моќна заштита од зависта и омразата е молитвата.

Тие веруваат дека треба да се молиме на Бога да не заштити од непријателот, но и дека треба да се молиме за луѓето кои мразат и завидуваат за што побрзо да се ослободат од тој очај.

Со лаванда против пролетниот замор
Лавандата е препознатлива по опојниот, смирувачки мирис, а според некои истражувања може …
Како да препознаете психопат – познат психијатар открива кој знак ги открива
Психопат е личност со патолошки оштетен карактер, која има акутен дефицит на …
meblo trejd racki
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…