pots g2e1991084 1280

Дали имате соба во вашиот дом во која нема многу сончева светлина, а би сакале да ја украсите со растенија? Не грижете се, постојат растенија на кои не им е потребна сончева светлина и се вистинскиот избор за вас.

Што се смета за слаба осветленост за растенијата?

Важно е да се напомене дека на сите растенија им е потребна некоја форма на светлина. Во услови на слаба осветленост, растението е барем неколку метри оддалечено од прозорец кој не добива директна сончева светлина во текот на денот или можеби воопшто нема природна светлина во просторијата. Иако некои растенија толерираат, па дури и растат во услови на слаба осветленост, имајте на ум дека тие веројатно ќе растат побавно отколку ако се изложени на повеќе светлина.

Фернвуд Микадо или змиско цвеќе

Помалата верзија на популарниот Свекрвин јазик, змиското цвеќе е дел од родот Dracaena, за кој е познато дека напредува ако се занемари. Иако овие растенија можат брзо да растат во посветли услови, тие лесно можат да се прилагодат на услови на слаба осветленост.

  1. Пеперомија

Peperomia е сестрано растение. Овие растенија уживаат силна, индиректна светлина, но можат да живеат и во област со слаба, индиректна светлина. Во секој случај, чувајте го подалеку од директна сончева светлина, што ќе ја исуши пеперомијата. Овие растенија имаат полусочни својства, што значи дека можат да складираат влага во нивните месести стебла или лисја.

  1. Сребрен филодендрон

Не дозволувајте луксузното кадифено зеленило да ве измами. Сребрениот филодендрон, познат и како ѓаволски бршлен, е прилично лесен за одржување. Овие убавици можат да преживеат во засенчени подрачја без директна светлина и можат да чекаат вода додека нивната горната почва целосно не се исуши.

  1. Сингониум

Ова растение, на кое му растат долги стебла како што старее, сака делумна сенка. Ако можете да најдете зелена сорта, таа може да се справи со слаба осветленост и ќе изгледа добро во северниот прозорец или во внатрешноста на просторијата, во близина на прозорец. Бидејќи има потенки листови, сингониумот треба да се одржува рамномерно влажен, не сака суви услови.

  1. Неонски бршлен

За разлика од другите видови бршлен, неонскиот не толерира директна сончева светлина. Тие додаваат боја на секоја соба. Плус, тие нема да растат премногу големи или премногу брзо. Оставете ја почвата целосно да се исуши помеѓу наводнувањето, бидејќи неонскиот бршлен е особено склон кон гниење на корените (особено ако не добива многу сончева светлина).

  1. Грозје бршлен

Именуван поради сличноста со винова лоза, oвој бршлен е домашно растение кое лесно се одгледува и може да толерира услови на слаба осветленост. Бршленот се препорачува да го одржувате за да има влага во секое време. Ако се наводнува доволно често, вашиот бршлен може брзо да расте.

326270051 574524910788428 2055822843167145426 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…