sunset 5033708 1280

Има една битка која повеќе не ја водам. Битката за тоа кој е во право. Кој сака нека биде – оставам на него. Нека му биде. Не затоа што е или не е во право. Затоа што нема смисла да им се докажува на луѓето дека нивните верувања се исправни или погрешни. Ако се убедени во тоа, тогаш нема докази кои би ги убедиле во спротивното. А вие само губите време покажувајќи некому нешто што не може да го види. Има многу убави работи во вашиот живот. Со нив да се занимаваме.

Кога ќе престанам да ги водам битките што не ми требаат, се случува прекрасно нешто. Добивам мир. И ја остварувам нивната желба да бидат во право. Мали работи, но голема промена. Некако секогаш го вртиме животот околу овие докажувања и натпревари. А не ни требаат. Само треба да седите некаде во мир. И да го набљудувате светот пред вас. Да имате некој што можете да му кажете што ви се случило. И да го живеете својот живот. Онаков каков што е.

Марио Жувела

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…