piazza gfaebd91ad 1280

Да се ​​прогласи место за најдобра гастрономска дестинација во светот не е лесна задача, особено што е многу тешко да се одредат критериумите. Дали е тоа бројот на ѕвезди на Мишелин, разновидноста на понуди по квадратен метар, богатството од регионални деликатеси или долгиот ред во кој ќе чекате оброк? Па – може да биде сето тоа… или ништо од тоа.

Trip Advisor објави листа на најдобрите гастрономски дестинации во светот за оваа година како дел од серијата Travelers’ Choice: Best of the Best, во која носи бројни листи поврзани со патувањата врз основа на гласовите на своите корисници. Дестинациите на оваа листа се рангирани врз основа на бројот на прегледи и оценки во последните дванаесет месеци.

salmon gdca7e3849 1280

Патниците избраа: најдобрата дестинација за храна во светот е – Рим. Безвременскиот град ќе ги разгалува и најпребирливите. Неговиот шарм, знаменитости и уметност најдобро може да го доживеете ако се држите до принципот на ред пешачење – ред храна.

Второто место според Изборот на патниците го зазеде Крит, а третото Ханој во Виетнам. Меѓу првите десет се уште два италијански града, Фиренца и Неапол, а заедно со Виетнам во првите десет, единствените дестинации надвор од Европа што ја добија оваа препорака од патниците се Јамајка и Њу Орлеанс.

meblo trejd mialnik
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…