Познатиот француски моден дизајнер Ив Сен Лоран рекол дека најважна работа за женската облека е – жената која ја носи. И Коко Шанел велеше дека самата мода излегува од мода. Модата поминува, но стилот останува. Стилот е како ракопис. Тоа не е среќа. Далеку од тоа…

Земјите каде што секоја втора девојка изгледа како стилска икона – се наоѓаат во четвртата десетина од светската оценка за среќа. Колку луѓето живеат посреќни, толку поедноставно се облекуваат.

ОН од 2011 година се спроведува годишно истражување за среќата во светот. Сериозните научници развија технологии и сега ги мерат луѓето од различни земји, нивото на нивната објективна благосостојба, како и нивната сопствена субјективна проценка за тоа колку е добар нивниот живот. А потоа споредуваат индикатори и составуваат рејтинг на држави според нивото на среќа на нивните граѓани.

woman 5596173 1280

Од 2017 година па наваму истите земји се во првата десетка, само си ги менуваат местата:

  • Норвешка
  • Данска
  • Исланд
  • Швајцарија
  • Финска
  • Холандија
  • Канада
  • Нов Зеланд
  • Австралија
  • Шведска

Дали знаете што ги обединува овие земји? Покрај тоа што има многу висок животен стандард, големи социјални стандарди, сите овие земји ги обединува многу едноставен однос на локалното население кон облеката.

Додека земјите – диктатори на светската мода и стил; земјата на чии улици фотографите во Street-Style снимаат идеални модни слики една по друга. Земјите каде што секоја втора студентка изгледа како стилска икона – се наоѓаат во четвртата десетина од светската оценка за среќа.

high heels 1846436 1280

Франција е на 32 место, Шпанија на 37. Италија, каде секое дете (од кој било пол) знае од раѓање како правилно да ги завитка панталоните – е на 50 место! Од 157 земји кои биле анкетирани, односно во речиси една третина од земјите на Земјата, луѓето живеат посреќно од Италијанците!

А што е со среќните земји?

Таму никој не се грижи за колку милиметри да ги заврти панталоните според најновите прописи на магазинот VOGUE. Носат нешто што е удобно и не им е особено важно дали е во стил или не. Фармерки / маици, патики / патики, дуксери. Во Данска или Холандија, на пример, гледате брачен пар кој е облечен исто. Некои би биле ужасно незадоволни од тоа како се облекуваат жените, на пример, во Шведска. Но, парадоксално, ако се суди според резултатите од истражувањето, Шведска е многу среќна земја.

woman 6351539 1280

Така, овие жени не се чувствуваат несреќни бидејќи не носат тесни здолништа и не брзаат на работа рано наутро со штикли од 10 сантиметри и целосна шминка. Згора на тоа, мажите во овие земји, исто така, очигледно не чувствуваат недостаток на среќа поради фактот што нивните жени не изгледаат 24 часа на ден како експонати на изложбата на достигнувањата на светската модна индустрија. Можеби, за среќа, не е неопходно да се следат модните трендови и внимателно да се избере формата на здолништето за вашата тип-топ фигура?

Можеби можете да бидете среќни во едноставна облека? Можеби кога човек се чувствува среќен, сигурен и мирен, кога нема потреба да докажува нешто некому секој ден и со сета сила да го демонстрира својот (често имагинарен) статус – можеби таков човек во фармерки и дуксерка удобно ужива во животот???

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…