sveti jovan sangajski


Еднаш, за време на војната, снемало храна во сиропиталиштето во Шангај. Свети Јован продолжи да носи нови деца, од кои некои имале родители, но многу сиромашни. Ги имаше околу деведесет.

TViTer719.SHangajski

Гневна од зголемениот број на деца и недостигот на храна, госпоѓа Шахматова (на фотографијата) му рече на владиката Јован дека таа и другите жени кои помагаат повеќе не можат да издржат: постојано се носат нови деца, кога дури и оние кои веќе се таму нема што да јадат.


Владиката беше многу уморен од напорната работа и само нажалено праша: „А што најмногу ти треба?“
Таа налутено продолжи:
„Сè, особено овесни снегулки. Немам што да ги нахранам децата наутро.“
Св.Јован нажалено ја погледна и се качи на катот. Во текот на ноќта слушнала како владиката прави големи метании во својата ќелија.
Ја гризеше совеста и не можеше да заспие.
 Утрото некој заѕвони на вратата. Тоа беше англиски господин, претставник на компанија за продажба на житарици. Тој рече дека имал вишок овесни снегулки и сака да ги даде како подарок во сиропиталиштето во огромна количина…

(Свети Јован Шангајски, Житие и акатист, стр. 23)

Извор: Премин портал

Ве водиме на прошетка низ Крит и најубавите плажи во Грција (Фотогалерија)
Крит е симбиоза од прекрасни плажи, античко богатство и пејзажи, живописни градови …
Индира Кастратовиќ: Во Македонија сите се тренери и селектори!
Во новото издание на „Нешто конкретно" разговараме со луѓе што оставиле трајни …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…