woman 3640935 1280

Зошто се грижиш да го разубавиш твојот лик пред очите на оние кои се рамнодушни кон тебе? На оние на кои не им е грижа што ќе ти се случи. Остави ја таа работа. И луѓето на кои им си последната дупка на свиралото. Никогаш нема да ги исполниш критериумите на таквите. Сврти се и погледни наоколу. Посебен си во очите на оние кои те сакаат. И тие прифаќаат токму таква личност. Тие не ја сметаат твојата близина како губење време, туку добивка која ништо не може да ја замени.

Секогаш ќе има луѓе на кои нема да им одговараш. Можеби поради својата искреност, едноставност, топлина. Ќе има луѓе кои ќе ти завидуваат, но тоа нема да го признаат. Кои ќе се натпреваруваат со тебе, но нема да ти кажат ништо. Но, пушти го сето тоа. Живеј за оние на кои им требаш. Во близина на кои срцето чука посилно. Трчај ја својата трка подалеку од оние кои те сметаат за помалку вреден. Затоа што веќе си победник во својот живот. Затоа што ги имаш оние кои те сакаат. И си открил зошто вреди да се живее.

Марио Жувела

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…