1. Миење лице за да се отстрани вишокот маснотии

Во лето, мрсната кожа може да стане повеќе мрсна. Користете средство за миење лице кое одговара на вашиот тип кожа што може длабоко да ја исчисти и отстрани целата нечистотија и/или маснотија. На луѓето со сува кожа ќе им треба средство за чистење што не создава пена. Одлучете се за благи средства за чистење без алкохол и балансирана pH вредност.

Одлучете се за добра редовна рутина за нега на вашата кожа

Одржувајте режим за нега на кожата и следете го редовно. Изберете производи на база на гел (за сува кожа) и вода (за мрсна кожа), наместо производи на база на крем бидејќи првите се полесни и не мрсни. Чистењето, тонирањето и навлажнувањето два пати на ден ќе ви помогнат да ја одржите вашата кожа чиста и свежа.

cruise ship 1108961 1280

Вклучете антиоксиданси во режимот за нега на вашата кожа

Антиоксидативните серуми прават чуда за да ја хидрираат вашата кожа. Освен тоа, тие ја штитат вашата кожа од оштетување на околината, помагаат во зајакнувањето на колагенот и ги отстрануваат слободните радикали за да се спречи оштетување на кожата. Вклучете добар антиоксидативен серум во вашата летна рутина за нега на кожата. Алтернативно, можете да го додадете во вашата исхрана со конзумирање на цитрусно овошје, зелен лиснат зеленчук, зелен чај итн.

Одржувајте ја вашата кожа хидрирана

Хидратацијата е клучна во секое време во текот на летото. Можете да користите хидратантна маска за лице откако ќе го измиете лицето навечер за дополнителна хидратација додека спиете.

girl 1154734 1280

Направете пилинг за здрава кожа

Користете пилинг за лице најмалку двапати неделно за да ја отстраните вишокот нечистотија и маснотии од кожата. Само, не заборавајте да користите пилинг соодветен за вашиот тип кожа и нежно масирајте го пилингот со кружни движења. Погрижете се да направите пилинг и на усните и на вратот.

woman 2171870 1280

Носете крема за сончање

Сончевите УВ-А и УВ-Б зраци можат да бидат многу груби. Освен што ви даваат нерамномерен тен, тие можат да предизвикаат предвремено стареење, старечки дамки, фини линии и брчки. Доброто средство за сончање со заштитен фактор 30-50 е од витално значење за летните месеци за сите типови на кожа, дури и ако престојувате во затворен простор поголемиот дел од времето. Ако одите на пливање, ви предлагаме да нанесувате крема за сончање повеќе пати.

Избегнувајте тешка шминка

Тешката шминка ја спречува кожата да дише. Влажноста и топлината исто така влијаат на способноста на кожата да дише. Наместо густа подлога и друга козметика, може да размислите да користите затемнет мелем за усни и затемнет хидратантен крем ако треба да носите малку шминка.

meblo trejd popust

Претплатете се за новости

You May Also Like

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

„Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…