насловна

На 18ти ноември во Македонската Опера и Балет се одржа 5то роденденско издание на Интернационалниот танцов натпревар „Stage”. На овој натпревар учествуваше и Анастасија Центар, заедно со учесници од Србија, Бугарија, Романија, Хрватска, Белгија, Турција, Косово. Анастасија Центар се претстави со 11 кореографии на Стефанија Милевска Враниќ и костими на Анастасија Зулевска, во категориите: мини, деца, јуниори и сениори во модерен/ современ, акро и отворен стил, во група и со соло точки. Фотографии: Ивона Кочов.

Први награди освоија најмалечките со групната кореографија „Mosquito“, дуото на јуниорите Илина и Матеја – „Broken”, триото на сениорите Сања, Екатерина и Глориа – „Conjure the wind”.

Втори награди за групните кореографии: категорија деца -„Running with the wolves” и категорија јуниори -„Spectrum”.

Второ место за солата на: Уна „Speechless“, Ева – „Find hope in the hopeless“ и Елеонора „Love“.

Ема и Јована ги освоија симпатиите на публиката и предизвикаа силни овации. Јована настапи со солото „Don’t mess with the girls“ и го освои третото место, а Ема настапи со солото „Power“ и го освои четвртото место борејќи се со огромната конкуренција во нејзината категорија. Меланија за прв пат настапи со соло „Heartless“ и го освои петтото место.

Овие успеси на децата и младите на Анастасија Центар се само дел од низата на искуства што ги доживуваат на големите сцени. Секој успех е мотивација и награда за нивниот труд кој го вложуваат секојдневно. Организацијата на натпреварот беше како и секоја година на највисоко ниво.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…