Најголемиот христијански празник, Воскресението Христово – Велигден секогаш се поврзува и со козињакот. Битолските вредни домаќинки пред Велигден го бараат совршениот рецепт, го прават ова слатко задоволство и го чуваат (го замрзнуваат) за празничната велигденска трпеза. Некои ги сакаат старинските и традиционални рецепти, додека некои сакаат да испробаат некој нов рецепт. Еден таков рецепт со нас сподели вештата жена од Битола, Наташа Гулабовска Георгиевска за кој вели дека е неверојатно вкусен и едноставно неодолив.

278578260 4824538504311625 7895160907533746360 n

А, штом е предложен од вистински мајстор во кујната, вреди да се проба, нели?

Рецепт за Панетони – Италијански козињак

Потребно:

 • 20 грама свеж квасец
 • 225 милилитри топло млеко
 • 350 грама брашно
 • 100 грама путер
 • 3 жолчки
 • 50 грама шеќер
 • 85 грама кандиран лимон или портокал
 • 50 грама суво грозје
 • 1 лажица мелен орев

Подготовка:

 • Ставете го квасецот во топло млеко со малку шеќер и оставете го да нарасне.
 • Во брашното додадете ги жолчките, шеќерот и растопениот квасец.
 • Потоа додадете го путерот, кандираното овошје, оревите и повторно замесете. Оставете го тестото да се подигне.
 • Во намрсен калап за печење ставете го тестото и оставете го да се подигне уште 30 минути.
 • Загрејте ја рерната на 200 степени и печете 15 минути, а потоа намалете на 180 степени и допечете.
 • На крај може да наросите шеќер во прав откако ќе се олади испечениот козињак.
278292471 509258094253132 7476541103803661537 n

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…