Денеска во Битола во кристалната сала на Офицерскиот дом се одржа третата промоција од Поетскиот караван „Стихувалки 2022″ подржан од Министерството за култура. Настанот е организиран од издавачката куќа ЕдукаМак Скопје.
Настанот го отвори м-р Ели Маказлиева, а како промотори се обратија проф.д-р Кристина Николовска и проф. д-р Елизабета Бандиловска.
На настанот со свои точки се претставија децата од двете установи за деца, детски градинки „Мајски цвет” и „Естреја Овадија Мара“. Со свои творби се претставија и авторите Татјана Грегова, Дана Тембелеска, Снежана Манџов од Битола, Моника Рујаноска од Кривогаштани чии творби ќе се најдат во стихозбирката.

Во збирката ќе бидат застапени 88 автори од Македонија и соседните земји. Фестивалот се одржува по петти пат.

meblo trejd cetki

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…