Под диригентската палка на Иван Еминовиќ и Владимир Димовски, синоќа во Центарот за култура Битола се одржа новогодишниот концерт на Камерниот оркестар на Битола под наслов „Виена во Битола“.

Токму со овој концерт во преполната сала се заокружи годинешната програма на Центарот за култура, а битолчани имаа можност да ја почувствуваат предновогодишната и божиќната магија благодарение на камерниот оркестар, диригентите, но и Зана Абази Рамадани-сопран (Косово), Ивана Здравкова-сопран, Роберто Јакини Вирџили-тенор (Италија), Мими Поп Алексова-примабалерина при НОБ и истакнати балетски солисти.

Но концертот е и увертира на она што следува во иднина, а тоа е институционализација на Камерниот оркестар на Битола.

Фото: Диоген Хаџи Коста Милевски

meblo popust dusek do 31
Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…

Истанбул – градот кој ве остава без здив

Репортажа на Маја Богоевска Кога се доближувате до него, ви се јавува…