Костимографот Благој Мицевски, годинава одбележува 30 години костимографија кариера. Тоа е поводот во Офицерскиот дом во Битола на публиката да претстави дел од своето богато творештво кое прв пат ќе се најде надвор од театарската сцена.

313353072 532102732072935 7075168444310291566 n

Иако и самиот вели дека не е голем поборник за изложување костими надвор од сцената и актерите за кои се создадени, но се надева дека успеал да направи соодветен избор и комбинација на начин што тие не би изгубиле ништо од својата вредност.

313785029 836901784177102 2568864558793296867 n

„Се радувам што изложбата така убаво се вгнезди во реновираниот Офицерски дом што го паметам уште од моето детство и дека како дел од прославата на 4 Ноември на Општина Битола ја покажува мојата врска со овој град како трајна инспирација, но и како порака дека и од Битола се може да се создаде нешто убаво, порака која секогаш сум ја застапувал. Токму затоа оваа изложба ја доживувам и емотивно затоа што од првата изложба до сега помина толку време и некако се заокружува една авторска уметничка целина. Не сум голем поборник за изложување костими надвор од сцената и актерите за кои се создадени, но мислам дека успеав да направам адекватен избор и комбинација како истите не би изгубиле ништо од својата вредност” – изјави Мицевски.

313219894 568338091762573 1371184156018495034 n

Изложбата „ОпераДрамаБалет“ се состои од два сегменти. Првиот претставува изложба на 15 костими од претстави по Шекспир реализирани во Народен театар Битола и истите се изложени во просторот на кукли.

312908566 2037337996475304 2771720804171908112 n

Другиот дел, пак, се 30 фотографии од опери, претстави и балети што ги реализирал костимографот Мицевски кај нас и во странство, а кои публиката немала можност да ги види во живо.

313026173 805689010712419 8734407015793215267 n

Тие ја отсликуваат неговата соработка со режисерите Диего де Бреа и Џон Блондел, како и со кореографката Рисима Рисимкин.

313074841 879554576374720 2402153804645504697 n

Изложбата е придружена и со каталог со фотографии што се фокусираат на последната декада од неговата тридецениска работа како костимограф.

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…