IMG 4ad545f3a205f835610b3d2cc6997a2c V

Денес е Бојавление-Водици денот кога Исус Христос е крстен во реката Јордан.

Денес многу битолчани кој се крстени по крстителот на Исус го слават својот именден. Традиционално секоја година во Битола се крштеваат водите.

Оваа година во црквата св.Димирија  се пријавија над педесет момчиња и едно девојче.

Традицијата во Битола наложува дека сите претходно пријавени скокаат во осветените води и пливаат по светиот крст.

Во црквата св.Димитрија во Битола крстот од светите води го извади верникот Иван Стојановски.

Иван порача да го славиме Бога и им кажа на својте сограѓани „Со верба во Бога успеав да го фатам крстот. Трет пат учествувам на оваа манифестација и за прв пат успеав. Со смирение и божја помош, се е лесно. “

Елеонора Блажевска

meblo trejd cestitka
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…