Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да живеат и да работат во Битола, што е она што ќе ги мотивира да не ги спакуваат куферите и да ги бркаат своите соништа илјадници километри подалеку од својот роден град.

Загрижувачките одговори кои ги доби на анкетните прашалници како дел од магистерски труд на Сара Трајчевска, од Битола, дипломиран новинар на Универзитетот во Констанца во Романија, беа повод да се сними краткиот документарен филм „Младите се иднината“.

Своите размислувања на темата, зошто младите да останат да живеат и да работат во својот роден град ги раскажуваат и Сара Мицевска и Марија Тасевска, успешни студентки кои сакаат да останат во Битола и тука да се развиваат на професионален план, но и да придонесат за посветла иднина.

Сценариото е на Сара Трајчевска, снимател и монтажер Саше Богоевски во режија на Маја Богоевска.

Проектот е во реализација на Здружението БСМ Битола во соработка со Битолски онлајн магазин Читај бе и Креатив Продукција.

Филмот беше промовиран на 9.10.2022 година во Кино Манаки.

Фото: Диоген Хаџи-Коста Милевски

meblo trejd cesmi
Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…