Најдобар стрелец во регуларниот дел оваа сезоната е Игор Кесар од КК Пелистер во оваа прва фаза од првенството. Крилото од КК Пелистер дојде до просек од 19,55 поени по напревар. На 20 одиграни натпревари постигна вкупно 391 поен, и за нијанса е пред конкуренцијата која во оваа статистичка категорија ја чинат Лендриус Хортон од ТФт со 19,24, и Стефан Крстајиќ од навико Академија ФМп кој има просечни 19 поени по натпревар.

Игор-Кесар

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…