woman 4761424 1280

Стилската икона, која го промени модниот свет, креаторот на малиот црн фустан и легендарниот мирис „Шанел 5“, фантастичната Коко Шанел, отсекогаш се карактеризирала со духовитост и уникатен поглед кон светот.

Токму овие квалитети ѝ помогнаа да стане она што стана: „Има многу различни војвотки во светот, има само една Коко Шанел“ – говореше таа. И не погреши.

368692604 2017759061902217 6793998637136971995 n

20 совети од Коко Шанел

 1. Пазете се од оригиналноста – во женската мода оригиналноста може да доведе до маскенбал.
 2. Само млади жени можат да си дозволат да креираат своја мода. Зрелите и постарите жени треба да ја следат класичната мода.
 3. Грижата за убавината треба да започне од срцето и душата, инаку никаква шминка нема да помогне.
 4. Жена облечена во светло, тешко е да се онерасположи.
 5. Чипка – најубава имитација на фантазијата на природата. А бисерот е секогаш добредојден.
 6. На 20 години жената има лице кое ѝ го дала природата, на 30 – што го создала за себе, на 40 – она ​​што го заслужува.
 7. Рацете – женска визит-карта, вратот – лична карта, градите – пасош.
 8. Годините не им се најважни на жените: таа може да биде убава на 20, шармантна на 40 и да остане неодолива до крајот на животот.
 9. Парфем – тоа е невидлив, незаборавен, ненадминат моден детал. Тој е гласник на жената и потсетник за неа, кога ќе си замине.
 10. Најдобриот моден детал на жената – згоден маж.
 11. Ништо не ја старее жената како многу скапиот костум.
 12. „Кога треба да користам парфем?“ – прашува млада жена. „Кога сакаш да те бакнуваат“ – велам.
 13. Жената која не користи шминка има превисоко мислење за себе.
 14. Убавината останува, но симпатичниот изглед исчезнува. Но, некако жените не се стремат да останат убави, тие сакаат да останат симпатични.
 15. Штом работите се лоши за жената, таа знае дека мора да изгледа подобро.
 16. Луксузот се смета за спротивност на сиромаштијата. Не, луксузот е спротивно на вулгарноста.
 17. Луѓето со добар вкус носат накит. Сите други мора да носат злато.
 18. Не се обидувајте да се подмладите, никој веќе не е млад на 50 години. Но, познавам многу 50-годишни кои изгледаат многу попривлечно од млади, недотерани жени.
 19. Главната работа кај жената не е нејзината облека, туку добрите манири и мудроста.
 20. Слобода – таа секогаш е модерна.
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…